Aneta Michałowska| 
aktualizacja 

Rewolucja w medycynie. Psy wyczuwają chorych na raka

24

Odpowiednio przeszkolone owczarki niemieckie odróżniają zapach ubrań kobiet chorych na raka piersi od zdrowych. Współczynnik wykrywalności wynosi 100 procent.

Rewolucja w medycynie. Psy wyczuwają chorych na raka
(Facebook.com, KDOG Cancer Detect Group)

Projekt KDog może zrewolucjonizować wykrywanie nowotworów. Zwłaszcza w krajach, w których badania mammograficzne wciąż są słabo dostępne. Po półrocznym treningu psy nauczyły się wykrywać zapach chorych na nowotwór.

W niektórych państwach są onkolodzy i chirurdzy, ale w tylko w wybranych miejscach. Stąd nieliczni mogą sobie pozwolić na badania - mówi Isabelle Fromantin, przewodnicząca projektu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W trakcie ćwiczeń psy wąchały 31 bandaże chorych. Po ich zakończeniu dostały do wąchania opaski innych chorych kobiet. Wśród nich były też bandaże należące do pań zdrowych. Każdy umieszczono w specjalnym stożku, aby ułatwić psom węszenie. Przy pierwszej próbie owczarki prawidłowo rozpoznały 28 na 31 próbek, a przy drugiej w ogóle się nie pomyliły.

*Znane są przypadki psów wykrywających chorobę u swoich właścicieli. *Celem badaczy było sprawdzenie czy faktycznie jest to możliwe. A jeśli tak, to jak wykorzystać tę umiejętność w medycynie konwencjonalnej.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Naukowcy nie wykluczają, że maszyny zastąpią psy. Próbkę do powąchania będzie można wysłać nawet pocztą, co ułatwi diagnozowanie chorób u osób np. mieszkających na wsi.

Owczarki uczą się wykrywania także innych rodzajów raka. Badacze eksperymentują z rodzajem próbek. Chcą, aby psy nauczyły się rozpoznawać nowotwór poprzez zapach skóry, krwi, moczu, a nawet wydychanego przez chorych powietrza.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić