Rewolucja w transporcie. Od 2030 r. nie kupisz auta z silnikiem spalinowym

44

Już od 2030 roku Niemcy mają zakazać rejestracji samochodów napędzanych silnikami spalinowymi. Rząd chce wprowadzić zmiany najszybciej, jak to możliwe.

Rewolucja w transporcie. Od 2030 r. nie kupisz auta z silnikiem spalinowym
(Shutterstock.com)

Do 2050 roku Niemcy muszą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 85-90 proc. Właśnie przez to zobowiązanie tamtejszy rząd planuje wprowadzić ograniczenia dotyczące transportu samochodowego. Jak stwierdził sam wiceminister gospodarki, Rainer Baake, bez radykalnych działań nie uda się wprowadzić prośrodowiskowych zmian - informuje TVN24 BiS.

To jest niewykonalne bez rewolucji w transporcie. Ponieważ czas życia pojedynczego egzemplarza sięga 20 lat, musimy najdalej za 15 lat uciąć rejestracje nowych samochodów z silnikami diesla i benzynowymi - powiedział wiceminister gospodarki podczas forum klimatycznego w Berlinie.

Rewolucja nie będzie dotyczyła wszystkich. Zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi ne dotknie samochodów ciężarowych, bo w ich przypadku przemysł motoryzacyjny nie wprowadził jeszcze potrzebnych rozwiązań, które umożliwiłiby ochronę środowiska.

Rząd już dopłaca eko-kierowcom. W kwietniu tego roku gabinet Angeli Merkel wprowadził uchwałę o dopłatach do zakupu samochodów elektrycznych i hybrydowych. Jest to zniżka opłacana przez państwo w wysokości odpowiednio 4 tys. i 3 tys. euro do każdego egzemplarza.

Niemcy mają z czym walczyć. Na drogach naszych zachodnich sąsiadów zarejestrowano 30 mln samochodów z silnikami benzynowymi, ok. 15,5 mln napędzanych jednostkami napędowymi diesla i tylko 130 tys. aut hybrydowych, z czego aż 25 tys. zarejestrowano w styczniu tego roku.

Autor: Kamil Karnowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić