Dagmara Smykla| 

Rosja. Urzędnik przejął szpitale, przedszkola i centrum handlowe

41

Były urzędnik z obwodu moskiewskiego jest oskarżony o przywłaszczenie sobie ponad półtora tysiąca państwowych nieruchomości. Wśród jego łupów prokuratura wymieniła m.in. łaźnie miejskie, zabytkowe sukiennice i zakłady przemysłowe.

Rosja. Urzędnik przejął szpitale, przedszkola i centrum handlowe
(Youtube.com, МойКлин RU)

Odczytanie aktu oskarżenia zajęło 10 godzin. Aleksandr Postrigań, były szef administracji rejonu klińskiego w obwodzie moskiewskim wysłuchał w czwartek długiej listy państwowych nieruchomości, które przywłaszczył sobie w czasie sprawowania urzędu.

W sumie należało do niego około 1,7 tys. obiektów publicznych. Na wielostronicowej liście znalazły się m.in.: zabytkowy rynek miejski, przychodnie dziecięce i szpitale, przedszkola, łaźnia miejska, kina i centrum handlowe, kotłownie, ośrodek wypoczynkowy, zakłady przemysłowe, a nawet bazar.

Całkowita wartość zajętej nieruchomości szacowana jest na 9 miliardów rubli - poinformowała rosyjska prokuratura generalna.

Zobacz także: Zobacz też: Zdetonowali bombę z czasów II wojny światowej

Urzędnik "kupił" od państwa wszystkie obiekty. Postrigań sprzedawał własność publiczną za ułamek jej wartości spółkom zarejestrowanym na "słupy". Przez 22 lata kierowania rejonem klińskim urzędnik i jego bliscy stali się właścicielami 18 wsi pod Moskwą.

Tak otwarcie i bezkarnie kraść w odległości 86 km od Kremla? Do tego trzeba mieć bardzo mocny parasol ochronny albo nieograniczoną arogancję - komentuje ekonomista Nikita Isajew.

Urzędnik na pewno nie straci wszystkich łupów. Prokuratura nie zgłosiła zastrzeżeń względem zagranicznych nieruchomości rodziny Postrigania. Są to hotel w czeskich Karlowych Warach wart 9,4 mln euro oraz ośrodek spa w Słowenii o wartości 8,5 mln euro - podkreśla rosyjski tygodnik "Argumienty i fakty".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić