Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Rosja. Władimir Putin podjął decyzję w sprawie Włodzimierza Lenina

405

Władimir Putin ostatecznie zdecydował, co stanie się z zabalsamowanym ciałem Włodzimierza Lenina, które spoczywa w mauzoleum na placu Czerwonym w Moskwie. Co pewien czas słychać było głosy, że przywódca rewolucji powinien zniknąć z tak eksponowanego miejsca. Teraz prezydent Rosji ogłosił, że żadnych przenosin zwłok nie będzie. Władimir Putin ma istotny powód.

Rosja. Władimir Putin podjął decyzję w sprawie Włodzimierza Lenina
(East News, Angelika von Stocki/face to face)

Władimir Putin przedstawił swoją decyzję na konferencji prasowej w Moskwie. W pewnym momencie jeden z dziennikarzy spytał prezydenta Rosji, czy zdaniem lidera zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina powinno zostać usunięte z dotychczasowego miejsca spoczynku. Władimir Putin oświadczył, że jego opinia w tej kwestii nie uległa zmianie.

Z czego wynika decyzja prezydenta? Jak uzasadnił, w Rosji wciąż żyje wielu obywateli, którzy mają sentyment do ZSRR. Dziennikarze uważają, że to ukłon w kierunku Partii Komunistycznej. Jej członkowie stanowią najliczniejszą grupę wśród opozycji obecnego rządu.

Jak zadeklarował Władimir Putin, sam nie należy do entuzjastów poprzedniego systemu. Mimo że nie kwestionuje znaczenia roli Włodzimierza Lenina w historii Rosji, stwierdził, że lider partii bolszewickiej był przede wszystkim rewolucjonistą, a nie mężem stanu.

Zobacz także: Zobacz też: #KresyŚwiata: Lenin wiecznie żywy. Jego pomniki są tu na każdym kroku

Władimir Putin nie wykluczył, że w przyszłości ciało Włodzimierza Lenina będzie przeniesione z Placu Czerwonego. Jednak w najbliższym czasie prezydent Rosji nie widzi podobnej możliwości. W 2017 roku ośrodek VTsIOM przeprowadził sondę wśród obywateli Rosji. Wówczas aż 60 proc. ankietowanych wyraziło opinię, że ciało powinno zostać zabrane z Mauzoleum.

Wyniki ankiety zostały skomentowane przez Giennadija Ziuganowa, lidera Partii Komunistycznej. Polityk zapewnił wówczas, że rozmawiał z Władimirem Putinem na temat tej kwestii. Prezydent Rosji miał zapewnić, że dopóki pozostaje u władzy, ciało Włodzimierza Lenina pozostanie tam, gdzie dotychczas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić