Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|

Rząd Iranu obawia się niskiej frekwencji w wyborach parlamentarnych

6
Podziel się:

W piątek 21 lutego w Iranie odbywaja się wybory parlamentarne. Przedstawiciele rządu wyrażają obawy, że niewielu spośród 58 mln Irańczyków uprawnionych do głosowania zdecyduje się oddać głos. Ostrzegają, że takie postępowanie może być na rękę wrogom państwa.

Rząd Iranu obawia się niskiej frekwencji w wyborach parlamentarnych
(East News, AP/Associated Press)

Im bliżej wyborów, tym na obywateli jest wywierany większy nacisk, by wzięli udział w głosowaniu. Ali Chamenei, irański duchowny i polityk, nazwał oddanie głosu obowiązkiem religijnym Irańczyków. Regularnie apelowano, żeby mieszkańcy państwa zademonstrowali jego wrogom jedność w obliczu trudnych czasów.

Rzecznik Rady Strażników Konstytucji podzielił się w środę 19 lutego przewidywaniami odnośnie frekwencji. Jak podaje agencja "Reuters", spodziewano się, że w wyborach weźmie ok. 50 proc. uprawnionych. Rząd obawia się, że obywatele mogą nie przystąpić do wyborów w ramach protestu przeciw teokratycznym rządom lub z braku zainteresowania sprawami państwa.

Wybory parlamentarne w Iranie: czym grozi niska frekwencja?

W sprawie wyborów zabrał głos doradca prezydenta Hasana Rouhaniego. Jak podaje "Newsweek", Hesamodin Ashna ostrzegł na Twitterze, że niska frekwencja jest na rękę największemu wrogowi Iranu, czyli Stanom Zjednoczonym. Jeśli obywatele nie zagłosują, dojdzie do zaostrzenia sankcji wobec państwa i większego prawdopodobieństwa zbrojnej inwazji.

Zobacz także: Zobacz też: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

Hesamodin Ashna uważa, że niska frekwencja doprowadzi do większej ingerencji obcych państw w sprawy Iranu. Zapowiada, że wrogie mocarstwa zaczną wynajmować "antyirańskich" dziennikarzy, a znaczenie państwa na arenie międzynarodowej ulegnie zmniejszeniu.

Wybory parlamentarne w Iranie miały gwałtowny przebieg. Aż 9 tysięcy z 16 tysięcy osób, które wyraziły chęć kandydowania, po weryfikacji otrzymało odmowną odpowiedź. Dzień przed wyborami przedstawiciele Stanów Zjednoczonych wyrazili przekonanie, że w Iranie nie może być mowy o wolnych wyborach, a pięciu członków organu nadzorującego zostało poddanych sankcjom za manipulacje wyborcze.

Rząd Iranu na razie nie ujawnił, ilu obywateli ostatecznie zdecydowało się oddać głos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Olicaa
2 lata temu
siemkaa Hej jestem Ola szukam niezobowiązującej znajomości jakbyś chciał sie odezwać napisz moj nick na stronie OlkaFasolkaa nie pożałujesz obiecuje czekam:*https://link.do/lQgSv
cfgbnm
2 lata temu
wrogami panstwa,sa ich wlasni politycy,a ten ich ostzrega !// jaja sobie robi,jak nikt !!!!
marek
2 lata temu
Nie ważne kto głosuje ważne kto liczy głosy.
afrykaner
2 lata temu
ocenzurowano przez Mossad.
Demos Kratos
2 lata temu
To tak jak w Polsce, PiS i Duda
Ahmed
2 lata temu
Ale wyniki były znane przed wyborami!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić