o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Rząd zmieni przepisy o przeglądach. Zapowiada powrót do pomysłów z 2018 r.

40
Podziel się

Ministerstwo Infrastruktury wypowiada wojnę niesprawnym pojazdom na polskich drogach. Niebawem resort ma ujawnić projekt zmian w przepisach o przeglądach technicznych. Rąbka tajemnicy na ich temat uchyla odpowiedź MI na interpelację posłanki.

Przegląd auta. Zostaną wprowadzone nowe przepisy.
Przegląd auta. Zostaną wprowadzone nowe przepisy. (East News, Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)
bECDlRxN

Posłanka Agnieszka Hanajczyk skierowała do ministra infrastruktury interpelację z pytaniem o to, co resort robi, by ograniczyć liczbę eksploatowanych w kraju samochodów o złym stanie technicznym. W odpowiedzi sekretarz stanu ministerstwa Rafał Weber zdradził, że niebawem przedstawiony zostanie projekt nowelizacji przepisów regulujących obowiązkowe przeglądy pojazdów. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, proponowane w nim rozwiązania mają nawiązywać do tego, co proponował projekt z 2018 r., nad którym prace porzucono na etapie drugiego czytania w Sejmie.

Rząd zmieni przepisy o przeglądach. Zapowiada powrót do pomysłów z 2018 r.

W pierwszym rzędzie chodzi o zmianę reguł nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Dziś sprawują ją starości, ale jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2017 r., nadzór ten jest niewystarczający, a w niektórych względach wręcz iluzoryczny. Zmiany mają przełożyć się na dokładniejsze wykonywanie przez diagnostów czynności podczas obowiązkowych przeglądów. W efekcie właściciele zdezelowanych pojazdów będą musieli liczyć się z odmową przybicia pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.

Wśród pomysłów na poprawę stanu technicznego użytkowanych w Polsce pojazdów, które Rafał Weber przywołuje w odpowiedzi na interpelację, jest również karanie firm świadczących usługi z zakresu wycinania filtrów cząstek stałych oraz kierowców, którzy zlecą taką czynność. Byłoby to rozwiązanie analogiczne do obowiązującego od 2019 r. zakazu nieuprawnionych ingerencji w stan samochodowych liczników. Wycięcie DPF-u to często najtańszy i najprostszy sposób na poradzenie sobie z problemami z tym podzespołem, pojawiającymi się zwykle po kilku latach eksploatacji. Zabieg ten powoduje zdecydowany wzrost ilości cząstek stałych emitowanych przez pojazd z silnikiem Diesla.

bECDlRxP
Na razie Ministerstwo Infrastruktury nie ujawnia, kiedy poda do publicznej wiadomości projekt zmian w przepisach.

Zobacz także: Kulturalna sarenka. Potrafiła zachować się na pasach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECDlRyq
KOMENTARZE
(40)
Diagnosta
rok temu
Dlaczego diagności nie wydają wydruków ze ścieżki diagnostycznej oraz analizy spalin? Wielu diagnostów jest pocztowców i psują wizerunek diagnosty. Sam jestem diagnostą i popieram działania TDT i Ministerstwa.
Kierowiec
rok temu
Ta posłanka chce zaistnieć ""niby dbanien o nasze bezpieczeństwo " Tu jedno pytanie :ile % wypadków spowodowane jest przez "niesprawne auta"?-prawie zaden jak twierdzi policja !!czyli chodzi o dowalenie obywatelom i zastaszanie ich !
Jan
rok temu
Dziury w budżecie to trzeba skądś kasę czerpać. Powtórny przegląd i już następna stówka do pincet +
bECDlRyr
daćdechdislu
rok temu
Disle bez DPFu truja WIRUSA !!
koko
rok temu
Po tym kryzysie dopiero siadzie rynek samochodowy....
mir
rok temu
Pewocy to nadawali mądralo
tr18
rok temu
A jaki to problem/ Jaki procent wypadków jest powodowany złym stanem technicznym?
frugo
rok temu
To dajcie nam zarobić więcej! Politycy jeżdżą za free to łatwo im mówić! Skąd mamy wziąć pieniądze na nowsze auta? Skąd!?
Eustachy
rok temu
Jak to jest. Polska jest krajem dobrobytu, a 70 procent jeździ samochodami starymi zdezelowanymi . Średni wiek pojazdu to 18 lat.
Seba
rok temu
Zróbcie tak jak jest na Islandii np przegląd Stacja drukuje dokumencie malutki i nakleja naklejkę że w danym miesiącu był przegląd lub jak w Anglii
GOSC
rok temu
A CO MA Posłanka Agnieszka Hanajczyk DO ZŁEGO STANU POJAZDU PRZECIEZ TA PANI NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA O MOTORYZACJI I NIC Z NIĄ ZWIĄZANEGO , JEST PO SZKOLE PRAWNICZEJ BYŁA KIEROWNIKIEM OSRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ WIĘC CO ONA MOŻE SIE WYPOWIADAĆ.NASTĘPNY PSEUDO FACHOWIEC
john
rok temu
w USA nie ma badań technicznych a jak niesprawnym pojazdem spowodujesz wypadek to wykoncza cie finansowo - zyje tam 25 lat
Blanka
rok temu
Jak platforma dojdzie do władzy to niech podniesie płace minimalną do 6 tys zł na rękę i wtedy będziemy zmieniać bryki na nowsze
bECDlRyj
Piotr
rok temu
Najlepiej jak Platforma dojdzie do władzy i da każdemu po 80 tysięcy na nowy samochód. I wtedy jaśnie Pani poseł nie będzie musiała patrzeć na stare samochody na ulicach.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić