Wróć na

Rząd zmieni przepisy o przeglądach. Zapowiada powrót do pomysłów z 2018 r.

40
Podziel się

Ministerstwo Infrastruktury wypowiada wojnę niesprawnym pojazdom na polskich drogach. Niebawem resort ma ujawnić projekt zmian w przepisach o przeglądach technicznych. Rąbka tajemnicy na ich temat uchyla odpowiedź MI na interpelację posłanki.

Przegląd auta. Zostaną wprowadzone nowe przepisy.
Przegląd auta. Zostaną wprowadzone nowe przepisy. (East News, Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)

Posłanka Agnieszka Hanajczyk skierowała do ministra infrastruktury interpelację z pytaniem o to, co resort robi, by ograniczyć liczbę eksploatowanych w kraju samochodów o złym stanie technicznym. W odpowiedzi sekretarz stanu ministerstwa Rafał Weber zdradził, że niebawem przedstawiony zostanie projekt nowelizacji przepisów regulujących obowiązkowe przeglądy pojazdów. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, proponowane w nim rozwiązania mają nawiązywać do tego, co proponował projekt z 2018 r., nad którym prace porzucono na etapie drugiego czytania w Sejmie.

Rząd zmieni przepisy o przeglądach. Zapowiada powrót do pomysłów z 2018 r.

W pierwszym rzędzie chodzi o zmianę reguł nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Dziś sprawują ją starości, ale jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2017 r., nadzór ten jest niewystarczający, a w niektórych względach wręcz iluzoryczny. Zmiany mają przełożyć się na dokładniejsze wykonywanie przez diagnostów czynności podczas obowiązkowych przeglądów. W efekcie właściciele zdezelowanych pojazdów będą musieli liczyć się z odmową przybicia pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.

Wśród pomysłów na poprawę stanu technicznego użytkowanych w Polsce pojazdów, które Rafał Weber przywołuje w odpowiedzi na interpelację, jest również karanie firm świadczących usługi z zakresu wycinania filtrów cząstek stałych oraz kierowców, którzy zlecą taką czynność. Byłoby to rozwiązanie analogiczne do obowiązującego od 2019 r. zakazu nieuprawnionych ingerencji w stan samochodowych liczników. Wycięcie DPF-u to często najtańszy i najprostszy sposób na poradzenie sobie z problemami z tym podzespołem, pojawiającymi się zwykle po kilku latach eksploatacji. Zabieg ten powoduje zdecydowany wzrost ilości cząstek stałych emitowanych przez pojazd z silnikiem Diesla.

Na razie Ministerstwo Infrastruktury nie ujawnia, kiedy poda do publicznej wiadomości projekt zmian w przepisach.

**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [ dziejesie.wp.pl ](http://www.dziejesie.wp.pl)**

KOMENTARZE
(40)
siarra
2 miesiące temu
a myślicie że Polacy jeżdżą zdezelowanymi autami bo lubią? Czy raczej nie stać ich na lepsze?
ooooo
2 miesiące temu
Może niech posłowie pis powodują ,że polaków będzie stać na porządne auta. Zajmijcie się większymi problemami.
abc
2 miesiące temu
A jak nie kupimy nowego auta to też będzie mandat jak za skrzynkę pocztową?
anonim
2 miesiące temu
Dlaczego pieczątka w dowodzie ? Na zachodzie jest drukowany papier potwierdzenie badania technicznego, i nie trzeba wymieniać dowodów jak braknie miejsca ! Polska AD 2020 .
Dariusz
2 miesiące temu
Podanie informacji jakoby wycięcie filtra w dislu jest przyczyną zwiększonej emisji cząstek stałych już dawno zostało podważone.Dowodem może być program tvn turbo.Pokazano skodę na przeglądzie technicznym z filtrem i po wycięciu filtra.Emisja spalin mieściła się w dopuszczalnej normie.Komu więc chcą nasi "politcy" nabijać kieszeń.Na całym świecie mówi się o tym,że te filtry do niczego nie nadają się,a są obciążeniem dla właścicieli aut.
Najnowsze komentarze (40)
Diagnosta
miesiąc temu
Dlaczego diagności nie wydają wydruków ze ścieżki diagnostycznej oraz analizy spalin? Wielu diagnostów jest pocztowców i psują wizerunek diagnosty. Sam jestem diagnostą i popieram działania TDT i Ministerstwa.
Kierowiec
miesiąc temu
Ta posłanka chce zaistnieć ""niby dbanien o nasze bezpieczeństwo " Tu jedno pytanie :ile % wypadków spowodowane jest przez "niesprawne auta"?-prawie zaden jak twierdzi policja !!czyli chodzi o dowalenie obywatelom i zastaszanie ich !
Jan
miesiąc temu
Dziury w budżecie to trzeba skądś kasę czerpać. Powtórny przegląd i już następna stówka do pincet +
daćdechdislu
2 miesiące temu
Disle bez DPFu truja WIRUSA !!
koko
2 miesiące temu
Po tym kryzysie dopiero siadzie rynek samochodowy....
mir
2 miesiące temu
Pewocy to nadawali mądralo
tr18
2 miesiące temu
A jaki to problem/ Jaki procent wypadków jest powodowany złym stanem technicznym?
frugo
2 miesiące temu
To dajcie nam zarobić więcej! Politycy jeżdżą za free to łatwo im mówić! Skąd mamy wziąć pieniądze na nowsze auta? Skąd!?
Eustachy
2 miesiące temu
Jak to jest. Polska jest krajem dobrobytu, a 70 procent jeździ samochodami starymi zdezelowanymi . Średni wiek pojazdu to 18 lat.
Seba
2 miesiące temu
Zróbcie tak jak jest na Islandii np przegląd Stacja drukuje dokumencie malutki i nakleja naklejkę że w danym miesiącu był przegląd lub jak w Anglii
GOSC
2 miesiące temu
A CO MA Posłanka Agnieszka Hanajczyk DO ZŁEGO STANU POJAZDU PRZECIEZ TA PANI NIE MA ZIELONEGO POJĘCIA O MOTORYZACJI I NIC Z NIĄ ZWIĄZANEGO , JEST PO SZKOLE PRAWNICZEJ BYŁA KIEROWNIKIEM OSRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ WIĘC CO ONA MOŻE SIE WYPOWIADAĆ.NASTĘPNY PSEUDO FACHOWIEC
john
2 miesiące temu
w USA nie ma badań technicznych a jak niesprawnym pojazdem spowodujesz wypadek to wykoncza cie finansowo - zyje tam 25 lat
Blanka
2 miesiące temu
Jak platforma dojdzie do władzy to niech podniesie płace minimalną do 6 tys zł na rękę i wtedy będziemy zmieniać bryki na nowsze
Piotr
2 miesiące temu
Najlepiej jak Platforma dojdzie do władzy i da każdemu po 80 tysięcy na nowy samochód. I wtedy jaśnie Pani poseł nie będzie musiała patrzeć na stare samochody na ulicach.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić