Rząd zmieni przepisy o przeglądach. Zapowiada powrót do pomysłów z 2018 r.

75

Ministerstwo Infrastruktury wypowiada wojnę niesprawnym pojazdom na polskich drogach. Niebawem resort ma ujawnić projekt zmian w przepisach o przeglądach technicznych. Rąbka tajemnicy na ich temat uchyla odpowiedź MI na interpelację posłanki.

Przegląd auta. Zostaną wprowadzone nowe przepisy.
Przegląd auta. Zostaną wprowadzone nowe przepisy. (East News, Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)

Posłanka Agnieszka Hanajczyk skierowała do ministra infrastruktury interpelację z pytaniem o to, co resort robi, by ograniczyć liczbę eksploatowanych w kraju samochodów o złym stanie technicznym. W odpowiedzi sekretarz stanu ministerstwa Rafał Weber zdradził, że niebawem przedstawiony zostanie projekt nowelizacji przepisów regulujących obowiązkowe przeglądy pojazdów. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, proponowane w nim rozwiązania mają nawiązywać do tego, co proponował projekt z 2018 r., nad którym prace porzucono na etapie drugiego czytania w Sejmie.

Rząd zmieni przepisy o przeglądach. Zapowiada powrót do pomysłów z 2018 r.

W pierwszym rzędzie chodzi o zmianę reguł nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Dziś sprawują ją starości, ale jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2017 r., nadzór ten jest niewystarczający, a w niektórych względach wręcz iluzoryczny. Zmiany mają przełożyć się na dokładniejsze wykonywanie przez diagnostów czynności podczas obowiązkowych przeglądów. W efekcie właściciele zdezelowanych pojazdów będą musieli liczyć się z odmową przybicia pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.

Wśród pomysłów na poprawę stanu technicznego użytkowanych w Polsce pojazdów, które Rafał Weber przywołuje w odpowiedzi na interpelację, jest również karanie firm świadczących usługi z zakresu wycinania filtrów cząstek stałych oraz kierowców, którzy zlecą taką czynność. Byłoby to rozwiązanie analogiczne do obowiązującego od 2019 r. zakazu nieuprawnionych ingerencji w stan samochodowych liczników. Wycięcie DPF-u to często najtańszy i najprostszy sposób na poradzenie sobie z problemami z tym podzespołem, pojawiającymi się zwykle po kilku latach eksploatacji. Zabieg ten powoduje zdecydowany wzrost ilości cząstek stałych emitowanych przez pojazd z silnikiem Diesla.

Na razie Ministerstwo Infrastruktury nie ujawnia, kiedy poda do publicznej wiadomości projekt zmian w przepisach.

Zobacz także: Kulturalna sarenka. Potrafiła zachować się na pasach

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić