Sen niebezpieczny dla zdrowia? Są nowe wyniki badań

31

Spanie dłużej niż 8 godzin dziennie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (o2.pl)

*Nadmiar snu może przyczynić się do znacznego pogorszenia wzroku. * Do takiego wniosku doszli naukowcy z Northern California Retina Vitreous Associates w USA, po przeprowadzeniu badań na grupie 1003 pacjentów. Ich obserwacje wykazały, że u osób, które śpią dłużej niż 8 godzin dziennie, zwyrodnienie plamki żółtej oka pojawia się siedmiokrotnie częściej.

Zwyrodnienie oznacza stopniowy zanik ostrości widzenia. W konsekwencji może prowadzić do całkowitej utraty wzroku, w szczególności u osób powyżej 60 roku życia. Doktor Rahul N. Khurana, który kierował badaniami, powiedział "Daily Mirror", że w grupie pacjentów, u których występują zaburzenia widzenia, przeważały osoby sypiające zdecydowanie dłużej niż osoby zdrowe.

Naszym oczom szkodzić może nie tylko nadmiar snu. Niedawne badania, przeprowadzone z kolei przez naukowców z Uniwersytetu w Baltimore wykazały, że spanie na brzuchu, z twarzą wciśniętą w poduszkę, także uszkadza wzrok. Dotyczy to w szczególności pacjentów cierpiących na jaskrę, u których nacisk na twarz może powodować deformacje gałki ocznej, a w konsekwencji podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Nie przegap:

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić