Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Jan Muller12.01.18 (21:50)

Skarżą twórców aplikacji. Chodzi o niechciane ciąże i aborcje

Elektroniczny kalendarzyk na komórki używany przez 600 tys. kobiet na świecie zawiódł przynajmniej kilkadziesiąt z nich. Szpital w Szwecji, w którym użytkowniczki Natural Cycles dokonały przerwania niechcianych ciąż, poskarżył się do władz na program określany mianem pierwszej certyfikowanej cyfrowej antykoncepcji.
Natural Cycles

Aplikacja monitorująca płodność kobiet stała się przedmiotem skargi do władz. Mieszkanki Szwecji, gdzie wymyślono program, wbrew informacjom z aplikacji zaszły w ciążę. Nie planując rodzić, 37 z nich zdecydowało się dokonać aborcji. Sprawa jest poważna, bo chodzi o pierwszą certyfikowaną w Europie cyfrową antykoncepcję, zrównaną w lutym zeszłego roku z pigułką antykoncepcyjną czy kondomem.

Wszystkich przerwań ciąży dokonano w szpitalu Södersjukhuset w Sztokholmie. Ustalono, że każda z pań używała tej samej aplikacji do monitorowania dni płodnych i "bezpiecznych". Autorzy programu gwarantują dokładność na poziomie 99,9 proc. Jednak w przeciągu 4 ostatnich miesięcy 2017 roku coś zawiodło - donosi thelocal.se.

REKLAMA

Skargę na aplikację napisały władze szpitala. Skierowały ją do rządowej Agencji ds. Produktów Medycznych, Läkemedelsverket. Ten sam urząd akceptował jej stosowanie w Szwecji na początku zeszłego roku.

To nowa metoda i widząc rosnącą liczbę niechcianych ciąż zdecydowaliśmy się poinformować o tym agencję - tłumaczy Carina Montin, jedna z położnych szpitala Södersjukhuset.

Autorzy Natural Cycles tłumaczą, że każdy środek antykoncepcyjny obarczony jest ryzykiem. - Zdajemy sobie sprawę, że to brzmi poważnie, ale im więcej osób używa naszej aplikacji, rośnie też odsetek kobiet zachodzących w nieplanowane ciąże - wyjaśniają.

*Zobacz także: Co to jest antykoncepcja "po"? *

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij