o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Sylwia Spurek kontra Rzecznik Praw Dziecka. Kłótnia o edukację seksualną

51
Podziel się

Europosłanka Sylwia Spurek i Rzecznik Praw Dziecka wdali się we wtorek w dyskusję na temat edukacji seksualnej. Sylwia Spurek domaga się rzetelnej edukacji seksualnej dla wszystkich dzieci. Rzecznik Praw Dziecka, nawiązując do dawnej wypowiedzi europosłanki, odpowiedział, że rzetelną edukacją nie jest informowanie w szkole, że krowy są gwałcone, żeby dawały mleko.

Sylwia Spurek kontra Rzecznik Praw Dziecka. Kłótnia o edukację seksualną
(East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bEstjEOd

Rzecznik Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak, przedstawił wzory oświadczeń, które będą dotyczyć różnych kwestii związanych z nauką w szkole. Dotyczą one m.in. zgody na uczestnictwo w wycieczkach czy publikacji zdjęć dziecka. Jednym z nich jest też oświadczenie o niezgodzie rodzica na uczestnictwo w zajęciach z edukacji seksualnej.

Sformułowania użyte w doświadczeniu jasno wskazują, jakie rzeczy są, zdaniem rzecznika (który jest również specjalistą od prawa kościelnego), najmniej pożądane. Mowa jest w nim m.in o nauce o antykoncepcji, LGBT, różnorodności seksualnej, tożsamości płciowej oraz o innych zagadnieniach "sprzecznych z tradycyjnym modelem rodziny".

Publikacja oświadczeń spotkała się z natychmiastową reakcją niektórych polityków. Europosłanka Sylwia Spurek nazwała brak dostępu do rzetelnej edukacji seksualnej krzywdą dla dzieci.

bEstjEOf

Na tweeta Sylwii Spurek szybko zareagował Rzecznik Praw Dziecka. Stwierdził on m.in., że bardziej restrykcyjne podejście do kwestii edukacji seksualnej ma chronić dzieci oraz zapewniać realizacje podstawy programowej.

Mateusz Pawlak powołał się m.in. na wypowiedź Spurek z września ubiegłego roku, w której stwierdziła, że "krowy są gwałcone, aby mogły dawać mleko". W ten sposób europosłanka nawiązywała do zabiegu sztucznego zapładniania i pozbawiania krów cieląt, co ma zwiększyć ich mleczność. Sylwia Spurek od lat jest zaangażowana w walkę o prawa zwierząt.

bEstjEOl

Zobacz także: Kłótnia o LGBT w Warszawie

Przeciwnicy edukacji seksualnej często powołują się na wypowiedzi osób takich jak Sylwia Spurek, twierdząc, że ich poglądy są "nienaturalne", a o tych rzeczach dzieci powinny dowiadywać się od rodziców. Z kolei zwolennicy edukacji obawiają się, że brak zajęć może doprowadzić do np. braku zdolności postawienia się wykorzystywaniu przez młode dziewczyny, a także szerzenia się chorób płciowych i niechcianych ciąż.

W październiku tego roku rząd Prawa i Sprawiedliwości wstępnie zaakceptował projekt zakazu edukacji seksualnej w szkołach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEstjEOG
KOMENTARZE
(51)
zdzichu
rok temu
Zenujący stan umysłu chyba rodem z kosmosu
Jacek
rok temu
Jacy seksiarze z tych pisowcow, koze im dać.
Jak
rok temu
Pomco szkoła jak mamy kropidło Rydzyka.
bEstjEOH
Lolek
rok temu
Pisowcy znają tylko seks z kotem i tu edukacja nie jest potrzebna. Zostawcie piskorkow, same wymrą.
Pazik
rok temu
To Szydło daje w końcu mleko czy nie. Po tej klutni już nic nie rozumiem. Ksiądz opowiadał tylko o kozach a tu znowu krowa+.
PAMIĘTAJCIE!
rok temu
te wszystkie awtsńysywruks, faszystowsko-klerykalnej bandy z piSSu, KIEDY PRZYJDZIE CZAS WYBORÓW!
TRE
rok temu
O ile pamiętam to nie było projektu zakazującego edukację seksualną a raczej zakazujący seksualizacji dzieci. To jest spora różnica i autor powinien zwrócić na to uwagę. Co do Spurek to ja się nie wypowiadam, ale dobra edukacja seksualna jest bardzo potrzebna.
hhhhh
rok temu
ty Szczurek edukuj swoje dzieci, a od naszych wara. Do chlewa ty krowo
Nemezis
rok temu
pis- rzecznik, no cóż obłuda, zakłamanie, kołtuństwo, dulszczyzna, hipokryzja. co se neobolszewiki wybrały to mają- na szczęście: do czasu, a potem będą jęki i zgrzytanie zębami :)))))))))))
marcin g
rok temu
jak zobaczylem o czym chca uczyc moja corke na wychowaniu seksualnym to wypisalem ja, corka wie co to antykoncepcja, co to seks i skad sie biora dzieci, wie ze ma unikac ksiezy, nie pozwalac aby ktos naruszal jejs strefe komfortu a o kazdej zaczepce nas informowala, bo ksiadz w szkole bezprawnie zaczepia dzieci na korytarzu i dopytuje sie dlaczego nie chodza na religie
zzzz
rok temu
"oasd 2 godz. temu PiS-o-kremlowskie trolle ujadają na forum !" i mamy takie kompy jak brejzy- tajne.
www
rok temu
Postepaki to przeciez sieroty po PolPocie
Rychu
rok temu
Szpurek ..... i wszystko jasne ( krowy w pasiakach z gwiazdami dawida )
bEstjEOz
Babcia
rok temu
Mam wrażenie, że większość komentujących albo nie przeczytała artykułu, albo przeczytała i go nie rozumie albą są to PISokatolicy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić