o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Tajemnica sprzed lat rozwiązana? Nowe informacje w sprawie śmierci studentów

64
Podziel się

Rosjanie zastanawiają się nad przyczynami śmierci "grupy Diatłowa" od 60 lat. O rytualne zamordowanie dziewięciorga uczestników wyprawy w góry Uralu oskarżano żyjący na Syberii lud Mansów. Teraz na jaw wyszły nowe fakty.

Tajemnica sprzed lat rozwiązana? Nowe informacje w sprawie śmierci studentów
(Policja)
bDoYWCRN

Według nowej teorii władza od początku zacierała ślady. Członkowie fundacji zajmującej się badaniem śmierci tzw. grupy Diatłowa twierdzą, że dotarli do dokumentów sugerujących matactwa prokuratury. Mają je przedstawić 2 lutego - w 60 rocznicę tragedii - na konferencji w Jekaterynburgu.

Znaleźli notatkę o "dochodzeniu ws. śmierci turystów". Pismo znalezione w niedawno odkrytym archiwum byłego śledczego pokazuje, że prokurator wiedział o losie studentów prawie tydzień przed wszczęciem oficjalnych poszukiwań. Prokurator udał się Swierdłowska - dzisiejszego Jekaterynburga - 15 lutego 1959 roku, a grupa została uznana za zaginioną 20 lutego. Po sześciu dniach poszukiwań znaleziono rozcięty nożem namiot studentów.

Prokuratura wiedziała o śmierci grupy, zanim zaczęli jej szukać. Oznacza to, że wykonywano pewne operacje na przełęczy - powiedział Jurij Kuncewicz, szef funduszu pamięci grupy Diatłowa.

bDoYWCRP

Według Kuncewicza studentów zabiły testy nowego systemu rakietowego. Mieli zginąć w namiocie, a ciała zostały wyniesione do miejsca, w którym znaleźli je ratownicy - informuje RIA Nowosti. Przez miesiąc władze zacierały ślady. Grupa studentów piątego roku Wydziału Radiotechnicznego uniwersytetu w Swierdłowsku Igora Diatłowa wyruszyła 23 stycznia 1959 roku. Według oficjalnych danych śmierć uczestników wyprawy miała nastąpić w 2 lutego.

Ciał szukano do maja. Przedstawiały straszny widok: jedna ze studentek miała połamane żebra i przebite serce, inna osoba była poważnie oparzona, a dwie miały pęknięte czaszki. Według świadków niektóre ciała miały "ceglasty" kolor skóry i zaschniętą pianę wokół ust.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Tajemnice Rapa Nui. Jeden z sekretów wyjaśniony
bDoYWCSq
KOMENTARZE
(64)
klopol
2 lata temu
Tak, przypadkiem spadła akurat im rakieta na jeden namiot w ogromnej puszczy. A sam namiot tylko rozcięty nożem co się okazuje. I nikt nie znalazł później śladów po tej rakiecie?
Greku
2 lata temu
Bzdura! To już zostało wyjaśnione! Na namiot spadła lawina, ludzie musieli przeciąć namiot aby się wydostać i wydobyć rannych. Wszyscy zgineli z powodu mrozu i odniesionych ran po lawinie.
bing
2 lata temu
a mówili że studenciaki za głośno imprezowali i Yeti się wkurzył
bDoYWCSr
Miedwiediew
2 lata temu
Jeżeli coś Rosjanie mówią to należy interpretować --np ze było 200 studentów i naukowców k,tórzy coś odkryli i musieli zginąć Kazdy komunikat od lat jest taki sam Niemcy również kłamią zawsze ale podstępnie nie o 180 stopni,Jedni i drudzy to wilki a te nie zmieniają sie w zajączki .
Jumbo
2 lata temu
Dziwny ten artykuł. Przecież napisano już ze sto razy, że nawe Ruscy przyznali za oficjalną przyczynę śmierci: działanie siły zewnętrznej, której pochodzenie nie byli w stanie wytłumaczyć. Jaka tam lawina? Jakie testy rakietowe? Nic z tego nie wyrywa ludzim języki, ani nie miażdży organów wewnętrznych bez śladów zewnętrznych. Itp.
Najnowsze komentarze (64)
Leosia
2 lata temu
Jeśli ktokolwiek wierzy Ruskim,to powinien się leczyć na głowę! Od zarania dziejów mamy kłopot z tym sąsiadem i jego kłamstwami!
Igor
2 lata temu
Te twoje niby nowe fakty wyjaśniajace te tragedie pismaku sa znane już wiele lat. Odgrzałeś kotleta
Alfa Romeo i ...
2 lata temu
A ja myślę, że to wina Tuska
oczytany...
2 lata temu
.............. czyli wysłano ich świadomie jako króliki doświadczalne na pewną śmierć w męczarniach .. .. mnie ta teoria bardziej przekonuje od innych ..że umarli z wyziębienia .. ruski i mróz to normalka ...
do naiwnych
2 lata temu
Czytacie ze zrozumieniem ? Prokuratura wiedziała o ich śmierci przed akcją poszukiwawczą ! Skąd wiedziała ?.. A wy skąd wiecie o lawinach, rozcięciach nożem, itp. ?
tom
2 lata temu
Małe sprostowanie: ciała 4 ofiar znaleziono jeszcze w lutym, a nie w maju. Wyciek piany z nosa i gardła miał tylko Doroszenko. Oparzenie od ognia - Kriwoniszczenko i to wcale nie był poważny uraz. Wszystkie ofiary miały ślady oparzeń górnych dróg oddechowych i spieniony płyn w płucach.
Łysy
2 lata temu
Lawina hahaha aktorka tej Rosjance wyrwał język lawina? To były negatywni obcy
polak
2 lata temu
moda na ruskich ...Zima w USA taka ostra oczywiscie ROSJANIE ludzie USA UMIERAJA bo rosja i chiny Rosyjska kreskowka na YOUTUBE dla dzieci bardzo popularna na zachodzie ale UK nie wolno oglodac dzieciom bo to propaganda bo lalka tanczy kazaczoka
bDoYWCSj
blebleble
2 lata temu
Ten artykuł, to tak, jak w wodę pryknął! Coś zaczęte, nie dokończone, właściwie co wyjaśnione, dlaczego takie makabryczne okaleczenia ciał studentów, testy systemu rakietowego wyrwały ludziom języki?Jak nie mamy na jakis temat konkretnych wiadomosci, to nie piszmy byle czego!
alxd12
2 lata temu
jakieś głupoty
Janusz
2 lata temu
Był w Rosyjskiej telewizji wywiad z człowiekiem, który dożył wieku 150 lat. Na pytanie o receptę na długowieczność odpowiedział: 50 lat temu w Rosji był taki bajzel, że mi przy urodzeniu 100 lat dopisali. Tak można polegać na ruskich dokumentach. Ktoś się pomylił w dacie albo zmienił ją później, żeby w śledztwie namieszać, żeby świnię koledze podłożyć.
aganow66
2 lata temu
bełkot z którego nic nie wynika
Zenobi Kupść
2 lata temu
Jest fajny film - Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Początek ogląda się super. Końcówka dziwna, ale pewnie twórcom brakło pomysłu. Popatrzcie w wolnej chwili.
ryś
2 lata temu
bo ze studentkami tak jest
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić