aktualizacja 

Te skrzydła mają 100 milionów lat

16

Archeologom nigdy wcześniej nie udało się odnaleźć tak dobrze zachowanych skrzydeł prehistorycznych stworzeń.

Te skrzydła mają 100 milionów lat
(Facebook.com, Royal Saskatchewan Museum)

Chińscy archeolodzy odnaleźli na terenie Birmy parę zatopionych w bursztynie malutkich skrzydeł z okresu kredy. Jak informuje portal nature.com, naukowcy szacują, że doskonale zachowane znalezisko ma około 99 milionów lat. Jest to pierwsze w historii archeologii wykopalisko pokazujące detale budowy ciała przodków ptaków, które żyły w czasach dinozaurów. Dzięki bursztynowej otoczce zachowały się nie tylko ich skrzydła i kości, ale nawet fragmenty skóry.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Znalezisko dowodzi m.in. że struktura ptasich skrzydeł pozostaje niezmieniona niemal od stu milionów lat. Odnalezione kości nie były w pełni rozwinięte i należały do stworzenia mniejszego niż współczesne kolibry. Najprawdopodobniej był to przedstawiciel grupy enantiornitów - grupy prehistorycznych ptaków, które posiadały znacznej wielkości zęby oraz pazury na końcach skrzydeł.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dzięki bursztynowi skrzydła zachowały swoją oryginalną barwę. Archeologom udało się również dostrzec na nich ślady szponów świadczące o tym, że prehistoryczny ptak został zaatakowany przez inne stworzenie. Naukowcy podkreślają, że znalezisko z Birmy daje im o wiele bardziej szczegółowe wyobrażenie o wyglądzie i budowie ptasich przodków.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić