Kamil Zajęcki| 
aktualizacja 

Ten rekin zadziwił świat nauki. "Przypomina kurę"

17

Samica rekina z australijskiego oceanarium w Townsville wydała na świat żywe potomstwo, pomimo że od 3 lat nie miała kontaktu z żadnym samcem.

Ten rekin zadziwił świat nauki. "Przypomina kurę"
(Wikipedia)

Samica o imieniu Leonie żyła w towarzystwie samca przez wiele lat. Trzy lata wcześniej męski osobnik został przeniesiony z jej akwarium, a jego miejsce zajęła inna samotna samica. Dwa lata później obie zaczęły składać jaja.

Leonie i jej koleżanka składały jaja bez względu na to, czy zostały wcześniej zapłodnione, czy nie. Robiły to tylko w sprzyjających warunkach. Przypominały mi w tym kury - skomentowała sprawę biolożka Christine Dudgeon z University of Queensland.

Naukowcy tłumaczą to niezwykłe zjawisko na dwa sposoby. Pierwszy to gromadzenie nasienia na zapas. W świecie nauki znane są przypadki rekinów, które przechowywały w swoim ciele męski materiał genetyczny przez nieokreślony czas. Drugi jest nieco bardziej skomplikowany. Polega na reprodukcji bez seksu, czyli partenogenezie. Po zbadaniu potomstwa Leonie okazało się, że większość genów w organizmach małych rekinów jest do siebie bardzo podobna, co oznacza, że pochodzą tylko od jednego rodzica.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić