Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka08.10.19 (20:28)

Turcja przystąpiła do ataku. Zbombardowała granicę Syrii i Iraku

Turcja potwierdziła, że w nocy z poniedziałku na wtorek przeprowadziła naloty na granicy Syrii i Iraku. Celem było odcięcie kluczowej trasy zaopatrzeniowej sił kurdyjskich.
NAZEER AL-KHATIB / AFP/EAST NEWS

Turcja oddała pierwsze strzały na przejściu granicznym Semalk. Tureckie władze poinformowały, że w wyniku nalotów zginęło 9 "terrorystów".

REKLAMA

W ten sposób tranzyt między Irakiem i Syrią i linie wsparcia, w tym amunicja, zostały odcięte - powiedział cytowany przez agencję Reutera urzędnik.

We wtorek Turcja ogłosiła, że przygotowania do działań wojennych na północnym wschodzie Syrii zostały zakończone. Ankara ma zamiar uderzyć w Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), na których czele stoją Kurdowie.

Kluczowe jest utworzenie strefy bezpieczeństwa i korytarza pokoju, które przyczynią się do pokoju i stabilizacji w naszym regionie, jak i kluczowe jest, by Syryjczycy mogli bezpiecznie żyć – oświadczyło ministerstwo obrony Turcji.

Dotychczas siły kurdyjskie były wspierane przez USA. Biały Dom ogłosił, że w związku z planowaną przez Turcję operacją, amerykańskie siły wycofują się z północy Syrii. Jednocześnie poinformowano, że za wszystkich bojowników ISIS schwytanych w ciągu ostatnich 2 lat na tych terenach, będzie odpowiadać Turcja.

Zobacz także: Wojna handlowa USA-Chiny. "Trump się przeliczył"

Donald Trump zagroził jednak, że "całkowicie zniszczy" gospodarkę Turcji, jeśli posunie się za daleko. Prezydent USA zaprzeczył także, że porzucił siły kurdyjskie, które są najskuteczniejszym partnerem USA w walce z Państwem Islamskim w Syrii.

Jak już wcześniej wyraźnie mówiłem i teraz tylko przypominam, jeśli Turcja zrobi coś, co ja, w mojej wielkiej i niezrównanej mądrości, uważam za przekraczające granice, całkowicie zniszczę i unicestwię gospodarkę Turcji (jak już to zrobiłem!)" - napisał na Twitterze Donald Trump.

Być może jesteśmy w trakcie opuszczania Syrii, ale w żaden sposób nie porzuciliśmy Kurdów, którzy są wyjątkowymi ludźmi i wspaniałymi wojownikami - dodał prezydent USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij