REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Kamil Karnowski09.07.17 (19:06)

Ukraina chce na nowo otworzyć elektrownię w Czarnobylu. Znów będzie produkować energię

Już w przyszłym tygodniu mają ruszyć pierwsze badania francuskiej firmy Engie, która we współpracy z ukraińskim rządem przywróci Czarnobyl do łask.
Getty Images

Francuzi sprawdzą promieniowanie w okolicach dawnej elektrowni. Dokładna analiza terenu pozwoli upewnić się, że Czarnobyl znowu może działać jako elektrownia. Testy potrwają do końca 2017 r. A czarne karty historii? Nikt nie zamierza uruchamiać reaktora jądrowego. Tym razem ma być zupełnie inaczej...

Elektrownia słoneczna, a nie atomowa. Ukraińskie władze chcą, by prąd, płynący z północy ich kraju, był w pełni "zielony". Dlatego na terenie dawnej elektrowni mają stanąć setki paneli słonecznych.

REKLAMA

Francuzi mają ogromne doświadczenie w pracy z energią atomową. Sami zgłosili się do nas, gdy ogłosiliśmy, że chcemy zmienić Czarnobyl w centrum energii odnawialnej - skomentował Ostap Semerak, ukraiński minister środowiska.

Inwestycja jest warta krocie. Jeśli dojdzie do porozumienia między rządem w Kijowie i francuskim gigantem energetycznym, to na terenie dawnej elektrowni atomowej powstanie ośrodek wart ponad 1,25 mld dolarów - donosi "Independent".

Czarna historia ukraińskiej elektrowni. Niemal wszystkim ośrodek ten kojarzy się z katastrofą z 1986 r. Bezpośrednio na skutek awarii reaktora atomowego zginęło wtedy 31 osób. Jednak ponad 350 tys. zostało ewakuowanych z terenów otaczających elektrownię.

Zobacz również: Pożar w Czarnobylu. Płonęły tereny wokół elektrowni atomowej

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij