Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|
aktualizacja

Uznał teorię ewolucji. Muzułmanie nie darowali imamowi

22
Podziel się:

Drilon Gashi, 31-letni imam z Kosowa, został wydalony ze swojego stanowiska przez najwyższe duchowieństwo. Powodem była próba pogodzenia religii islamskiej z teorią ewolucji Darwina.

Uznał teorię ewolucji. Muzułmanie nie darowali imamowi
(Facebook.com, Drilon Gashi)

Drilon Gashi został odwołany ze swojego stanowiska imama w Kosowie. Wszystko przez wpisy w mediach społecznościowych, w których przyjął teorię ewolucji Darwina za słuszną. Próbował ją przy tym pogodzić z prawami religii islamskiej.

Żywe stworzenia są tworzone przez ewolucję, ale ewolucja ta jest prowadzona przez Boga - powiedział Gashi swojej teorii.

Według wspólnoty jego poglądy są nie do przyjęcia i godzą w wyznawane wartości. Decyzja o zwolnieniu Drilona jest jednak czymś zaskakującym. Kosowo nie jest restrykcyjnym państwem pod względem religijności. Według danych z 2011 roku aż 90 proc. ludności deklaruje wiarę, ale na co dzień nie nosi wymaganych strojów, pije alkohol i akceptuje przyzwalanie na więcej swobód.

Zobacz także: Zobacz także: #KresyŚwiata: Zrobiła zdjęcie ortodoksowi. Jego reakcja ją mocno zdziwiła

Gashi był jednym z tych duchownych, którzy studiowali w Medynie. Jednak nie przyjął praktykowanej tam ultra-konserwatywnej doktryny. Próbował pogodzić współczesność i naukę ze swoją religią. Nie podobało się to innym.

Jego zasady są sprzeczne z zasadami islamu i naszymi wewnętrznymi regułami - powiedział rzecznik Islamskiej Społeczności Kosowa Ahmet Sadriu, po jego wydaleniu we wrześniu.

Xhabir Hamiti, profesor studiów islamskich, powiedział, że przekonania Gashi mogą być kontrowersyjne. Dodaje jednak, że lepiej by było podjąć debatę na ten temat, a nie od razu zwalniać go ze swojego stanowiska.

W ostatnich latach w Kosowie pojawia się coraz więcej radykalistów. Ponad 50 osób, w tym 10 znanych imamów, zostało oskarżonych o powiązani z terroryzmem. Gashi obecnie nie jest pewien, czy widzi swoją przyszłość w Kosowie.

Zobacz także:

Co wiesz o islamie?

Zobacz także:

Co wiesz o islamie?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(22)
Jorg57
3 lata temu
"Prawo prawem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie". Nie są ważne badania naukowe, ważne są bajki objawione zapisane w różnych książeczkach przez "nawiedzonych".
Kynia
3 lata temu
A tak bardzo chętnie świat darowywał Kosowo Albańczykom. Teraz, wraz z pis-lamem przodują w uwstecznieniu Europy.
Obywatel
3 lata temu
A Islam jest nie do pogodzenia z zachodnią cywilizacją- tą, która dała największy postęp, prawa człowieka i technologię. Tego już nie wolno powiedzieć głośno, tymczasem islamiści mogą swobodnie wprowadzać swoje zasady w Europie.
Realista
3 lata temu
Nie rozumiem jaki jest sens godzenia teorii ewolucji i realigii. Teoria ewolucji to fakt a realigia to bajka dla dużych dzieci. To tak jakby godzić historię średniowiecznej euroby z historią z władcy pierścieni.
hyhy
3 lata temu
przecie to ludzie którzy walą glową w bruk 5x dziennie...
kris
3 lata temu
a kto to jest buk to drzewo
Łukasz
3 lata temu
Człowiek nie pochodzi od małpy. Mamy tylko wspólnego przodka.
On
3 lata temu
Ach ten rozwój cywilizacji i człowieka. Skoro istnieja płaskoziemcy, to już trudno czemukolwiek się dziwić.
aaa
3 lata temu
"W ostatnich latach w Kosowie pojawia się coraz więcej radykalistów. Ponad 50 osób, w tym 10 znanych imamów, zostało oskarżonych o powiązani z terroryzmem." - na a to ukochany kraik Polski i USA, uznany na złość Serbii i Rosji.
Ni
3 lata temu
Wszystkie religie to brednie. Pierwsze przykazanie każdej religii mówi że : jest jeden Bóg. To nasz bój Bóg jest najprawdziwszy.
Marek
3 lata temu
A Franek z Wojtyłą kazał uznać i motłoch uznał. I na stanowisku pozostali. Ot patologia.
Bóg Słońce
3 lata temu
Bóg tak papież NIE !
Edek
3 lata temu
Ewolucja ? Darwin ? W polsce nie do pomyślenia , w Polsce rządzi PiS i stworzyciel świata bezdomnych Rydzyk.
Barabara
3 lata temu
W Polsce tez by go wydalili, zwolnili I nazwali niewiernym buszmenem gorszego sortu 😆
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić