Wróć na
Dagmara Smykla
|

Vincent Lambert ma umrzeć w tym tygodniu. Trybunał w Strasburgu pozwolił

295
Podziel się

Batalia o życie Vincenta Lamberta trwała od wielu lat. Teraz werdykt wydał Trybunał w Strasburgu. W tym tygodniu ma umrzeć człowiek, który jest symbolem konfliktu między zwolennikami i przeciwnikami prawa do eutanazji we Francji.

Vincent Lambert ma umrzeć w tym tygodniu. Trybunał w Strasburgu pozwolił
(East News, AFP PHOTO / COURTESY OF LAMBERT FAMILY)

Komentatorzy nazywają Vincenta Lamberta "drugim Alfiem". Europejski Trybunał Praw Człowieka utrzymał w mocy wyrok francuskiego sądu najwyższego, który zgodził się na odłączenie Francuza od aparatury podtrzymującej życie.

Lekarze nie wykonali wcześniejszych decyzji sądów. Ojciec Vincenta Lamberta miał planować porwanie syna ze szpitala. Francuskie media donoszą, że Lambert przestanie być karmiony w poniedziałek.

Gehenna Lamberta i jego bliskich trwa od lat. Vincent Lambert ma 42 lata. Od 10 lat jego stan lekarze określają jako wegetatywny. To pokłosie wypadku motocyklowego, który miał miejsce w 2008 roku. Uraz spowodował paraliż kończyn mężczyzny i sprawił, że ma "minimalną świadomość" tego, co się wokół niego dzieje.

Tragedia podzieliła rodzinę. W 2013 roku lekarze stwierdzili, że nie są w stanie poprawić stanu pacjenta i zalecili zaprzestanie karmienia dożylnego - informuje "Le Monde". Do śmierci miał dostawać leki przeciwbólowe i uspokajające. Część rodziny zgodziła się z lekarzami, część nie.

Panie prezydencie, Vincent Lambert umrze bez nawodnienia w tym tygodniu, jeśli nic Pan nie zrobi. Jest Pan ostatnią już i jedyną osobą zdolną do interwencji - napisali rodzice sparaliżowanego.

Batalia sądowa między dwoma obozami trwa od 2015 roku. Jego żona i sześcioro rodzeństwa uważają, że Vincent nie chciałby żyć w takim stanie i zgodzili się na odłączenie go. Natomiast rodzice i dwoje pozostałego rodzeństwa chcą utrzymać mężczyznę przy życiu. Mimo przegranej w Europejskim Trybunale Praw Człowieka zapowiadają kolejne odwołania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(295)
aaa
rok temu
od kiedy człowiek jest Bogiem
Tomi
rok temu
Oto są tzw. wartości europejskie. Nawet o życiu człowieka decydują pseudo sądy. Kary śmierci nie wolno stosować nawet w stosunku do najgorszych zbrodniarzy a niewinnego człowieka zabija się w imię prawa.
dron
rok temu
Podobno Bóg daje życie,i tylko on może je odebrać.To w takim razie po co pozwalacie się podłączać pod aparatury podtrzymujące życie,jeżeli Bóg chce je Wam już zabrać??? No katolicy???
EwaH.
rok temu
Jak to "godnie odejść"? To znaczy z powodu zagłodzenia i pragnienia!!!! I to jest godne odejście?
nicnieznacze
rok temu
minimalną świadomość to ma 96% społeczeństwa
Najnowsze komentarze (295)
Aga
11 miesięcy temu
jacy humanitarni lekarze i personel, podają leki uśmierzające ból spowodowany niewydalnością nerek i brakiem wody., żeby pacjent nie cierpiał. Wiecie, najbardziej boli bezradność wobec takiego draństwa. Lekarze nie chcą oddać pacjenta i uśmiercają go a matka na to patrzy i błąga o pomoc. Nikt nie chce z tych łajdaków pomóc. Ogłuchli.
WANDA
11 miesięcy temu
To jest kultura smierci do jakiej doprowadzil kult pieniadza....Ludzie ,ktorzy chca Jego smierci to miazga umyslowa odkorowana ....Francuzi boja sie panicznie cierpienia fizycznego ..bolu...wola popelniac samobojstwa , ale takie z czekoladka w dziobie. Nie sa wladcami cudzego zycia !
Eleonore
rok temu
Taaaa. najlepiej go zagłodzić! To przecież jedna z gorszych śmierci! Nie lepiej zrobić mu zastrzyk i sprawić szybsza śmierć?
Mumu
rok temu
"Śmierć jednej osoby to tragedia,śmierć milionów to tylko statystyka"
Ja
rok temu
Ludzie sami sobie zgotowali taki los. Gdzie brak humanistycznych wartości, religii, to brak empatii, a życie człowieka mierzy się jedynie jego merkantylną przydatnością i wygodą dla tych, dla których maiłby być ciężarem,. Tak powoli, ale coraz szybciej umiera cywilizacja śródziemnomorska, niestety !
Prala
rok temu
Jeśli trzeba go utrzymywać sztucznie przy życiu to on już nie żyje żona jego jest najważniejszą osobą która zdecydowała żeby go nie trzymać sztucznie i ma odejść jak człowiek a nie robić z niego totalnie bezradnego
Artur
rok temu
No, ale jak to... Katolicy powinni mu pozwolić (dzięki rozsądkowi części rodziny) odejść. Przecież jego cierpienie jest nie do opisania! A ziemia to nie miejsce doczesne.
aga
rok temu
Ja za zadne skerby swiata nie chcialabym tak wegetowac.
Ewa
rok temu
Vincent... - "ożyj" ! Na przekór wszystkiemu i wszystkim ! Na przekór całej wiedzy, jaką posiadają ludzie... - ale to tylko ludzie... ! Niech się stanie cud ! Życzę Ci z całej siły - ożyj i żyj ! Dojdź do siebie, zdobądź siłę i ŻYJ ! Szkoda, że nie jestem czarodziejem.... A może jestem... To moje przesłanie do Ciebie !
zyta
rok temu
skoro twierdzicie, że Bóg daje życie i tylko On ma prawo je odbierać, to nielogiczne jest trzymanie człowieka pod aparaturą utrzymującą jego funkcje życiowe. Należałoby odłączyć go od tej aparatury i niech Bóg decyduje: w tę lub w drugą stronę....
szlag by ich
rok temu
CO za K.U.T.A.S.Y zamiast pozwolić mu odejść we śnie proponują śmierć głodową. Sam wolałbym prawo do zaśnięcia niż taką wegetacje ale nie przez bolesną co wiadomo, śmierć z głodu !
sadyści
rok temu
Trybunał w Strasburgu... i wszystko jasne
cyk
rok temu
w momencie osiągnięcia pełnoletności każdy człowiek powinien mieć wpisane w dokumentach co zrobić z nim w takich jak opisany przypadkach. Ja bym zdecydowanie nie chciała wegetować.
yui
rok temu
cos strasznego !!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić