Barbara Jaros| 

W Dubaju brakuje wody. Szaleńczy pomysł ma "rozwiązać problem całego świata"

285

W położonym na pustyni, szybko rozwijającym się Dubaju coraz trudniej jest zapewnić mieszkańcom dostęp do wody pitnej. Jedna z firm inżynieryjnych zamierza przyholować do brzegu górę lodową z Antarktydy.

W Dubaju brakuje wody. Szaleńczy pomysł ma "rozwiązać problem całego świata"
(iStock.com)

Jeśli plan się powiedzie, przedsiębiorstwo sprzeda wodę władzom Dubaju. Góra, która musi ważyć około 100 milionów ton, będzie holowana przez wiele statków. Jak donosi stuff.co.nz, wykorzystane zostaną też prądy oceaniczne.

Jeśli ten projekt okaże się sukcesem, być może rozwiążemy jeden z największych problemów świata. Tak więc, jeśli udowodnimy, że to wykonalne, w efekcie pomożemy nie tylko Zjednoczonym Emiratom Arabskim, ale całej ludzkości - mówi założyciel firmy Abdulla Alshehi.

Dubaj jest najbardziej zaludnionym miastem w całych Emiratach. Liczba jego mieszkańców gwałtownie rośnie. W 2016 roku żyło tam 2,5 mln osób, do roku 2030 ma ich być 3,4 mln. Władze miasta położonego w jednym z najsuchszych regionów świata stoją przed wielkim wyzwaniem: muszą zapewnić obywatelom Dubaju dostęp do wody.

Pierwsza próba holowania góry lodowej ma odbyć się w listopadzie. Przedsiębiorstwo zamierza użyć obrazów satelitarnych, by znaleźć bryłę o długości od 600 m do 2 km. Pierwszy "postój" góry planowany jest w Australii lub Afryce Południowej.

Nawet jeśli 30 proc. lodu stopnieje, Dubaj i tak zyska od 100 do 200 mln metrów sześciennych świeżej wody, czyli 5-letni zapas życiodajnego płynu dla miliona osób - zapewnia Alshehi.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Niebezpieczna podróż góry lodowej
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić