o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

W Malezji zmarł ostatni nosorożec. "Opłakujemy śmierć gatunku"

51
Podziel się

Zmarł ostatni żyjący w Malezji samiec nosorożca sumatrzańskiego. To najmniejszy nosorożec na świecie. W Malezji pozostał już tylko jeden przedstawiciel tego gatunku – samica imieniem Iman.

W Malezji zmarł ostatni nosorożec. "Opłakujemy śmierć gatunku"
(Twitter/WWF-Malaysia)
bDYfUMid

Samiec nazywał się Tam i miał ok. 30 lat. Zmarł w poniedziałek w rezerwacie dzikiej przyrody Sabah, który znajduje się w malezyjskiej części wyspy Borneo. Od jakiegoś czasu Tam miał problemy z nerkami i wątrobą.

Nasze serca wypełnia smutek, opłakujemy śmierć gatunku. Teraz kiedy Tam już nie żyje, pozostała nam tylko Iman, ostatnia samica nosorożca sumatrzańskiego. Niech utrata Tama stanowi pobudkę. Nasza przyroda potrzebuje ochrony – napisał organizacja WWF-Malaysia na Twitterze.

Walka o przetrwanie. Nosorożec sumatrzański już w 2015 roku został uznany przez władze Malezji za gatunek, który wyginął. Tyczyło się to jednak nosorożców żyjących na wolności. Teraz jest ryzyko, że wyginą również te przetrzymywane w niewoli. Zaliczał się do nich Tam, którego schwytano w 2008 roku.

bDYfUMif
Zobacz także: Zobacz też: Biegł prosto na niego. Mężczyzna nagrał wszystko

Sytuacja jest beznadziejna. Przed śmiercią od Tama pobrano materiał genetyczny, ale jest mało prawdopodobne, by udało się za jego pomocą zapłodnić ostatnią żyjącą samicę. Wprawdzie Iman produkuje jeszcze jajeczka, ale Augustine Tuuga, dyrektor rezerwatu Sabah, wyjaśnia, że ma problemy macicą, które uniemożliwiają jej zajście w ciążę. Wcześniejsze, podejmowane od 2011 roku próby sztucznego zapłodnienia kończyły się fiaskiem.

Musimy się zaopiekować ostatnim żyjącym nosorożcem. Tylko tyle możemy zrobić. Jeśli to możliwe, możemy jeszcze spróbować współpracy z Indonezją – oznajmił Tuuga, cytowany przez Al-Dżazirę.

bDYfUMil

W Indonezji wciąż żyją nosorożce sumatrzańskie. Występują na Sumatrze i po indonezyjskiej stronie Borneo. Populacja jest jednak mała i cały czas się kurczy. Liczy nie więcej niż 80 osobników. Do coraz gorszej sytuacji nosorożców przyczyniają się m.in. kłusownicy oraz utrata habitatu, który wykorzystuje się do rolnictwa i pod budowę dróg.

Wyjątkowy nosorożec sumatrzański. To jedyny gatunek nosorożca azjatyckiego, który ma dwa rogi. Jest też najmniejszym i jedynym owłosionym gatunkiem nosorożca. Długość jego ciała wynosi ok. 200-250 cm, a wysokość w kłębie ok. 100-130 cm. Waga dochodzi do 800 kg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDYfUMiG
KOMENTARZE
(51)
matka
2 lata temu
To w końcu mamy ingerować w tą naturę, czy nie? Raz krzyk, aby ją zostawić w spokoju i ona sama sobie poradzi, a raz krzyk, ze mamy jej pomagać... Mnóstwo gatunków wyginęło i mnóstwo powstało na przełomie milionów lat, to chyba naturalne co?
Zanus
2 lata temu
Na tym portalu chyba automaty pełnią rolę redaktorów, człowiek nie może być tak głupi
dfghj
2 lata temu
Niech sklonują, owce mogą, a nosorożca się nie da?
bDYfUMiH
ania
2 lata temu
Wkrótce kolej na nas
eass
2 lata temu
pelowiec to pisal
:)
2 lata temu
Ludzi tez to czeka :)
Joo
2 lata temu
Wszystko kiedyś umrze, na ich miejsce nic się nie pojawi, bo człowiek zniszczy środowisko albo postawi miasto. Hehe głupi ludzie
Iw
2 lata temu
Zwierzęta. Też. Umierają. Niema. Różnicy. Miedzy zwierzetami a. Ludzmi. One. Tez. Czuja i. Rozumieją. Czasem wiecej nisz czlowiek
Andrzej
2 lata temu
Człowiek zniszczy wszystko dajcie mu tylko trochę czasu
School makes ...
2 lata temu
Ale farciarz, też bym chciał
Można go sklo...
2 lata temu
i gatunek nie wymrze.
TAKA PRAWDA
2 lata temu
PRZYKRE WY PODŁE DWUNOŻNE DEGENERATY
xcx
2 lata temu
80 to bardzo dużo od odtworzenia, ale widocznie mają słabych naukowców i fachowców od roboty i lepiej tylko biadolić
bDYfUMiz
razik
2 lata temu
Nerki i wątroba musiał dużo pociągać.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić