o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Łukasz Dynowski
|
aktualizacja

W Malezji zmarł ostatni nosorożec. "Opłakujemy śmierć gatunku"

51
Podziel się

Zmarł ostatni żyjący w Malezji samiec nosorożca sumatrzańskiego. To najmniejszy nosorożec na świecie. W Malezji pozostał już tylko jeden przedstawiciel tego gatunku – samica imieniem Iman.

W Malezji zmarł ostatni nosorożec. "Opłakujemy śmierć gatunku"
(Twitter/WWF-Malaysia)
bDmMvlGZ

Samiec nazywał się Tam i miał ok. 30 lat. Zmarł w poniedziałek w rezerwacie dzikiej przyrody Sabah, który znajduje się w malezyjskiej części wyspy Borneo. Od jakiegoś czasu Tam miał problemy z nerkami i wątrobą.

Nasze serca wypełnia smutek, opłakujemy śmierć gatunku. Teraz kiedy Tam już nie żyje, pozostała nam tylko Iman, ostatnia samica nosorożca sumatrzańskiego. Niech utrata Tama stanowi pobudkę. Nasza przyroda potrzebuje ochrony – napisał organizacja WWF-Malaysia na Twitterze.

Walka o przetrwanie. Nosorożec sumatrzański już w 2015 roku został uznany przez władze Malezji za gatunek, który wyginął. Tyczyło się to jednak nosorożców żyjących na wolności. Teraz jest ryzyko, że wyginą również te przetrzymywane w niewoli. Zaliczał się do nich Tam, którego schwytano w 2008 roku.

bDmMvlHb
Zobacz także: Zobacz też: Biegł prosto na niego. Mężczyzna nagrał wszystko

Sytuacja jest beznadziejna. Przed śmiercią od Tama pobrano materiał genetyczny, ale jest mało prawdopodobne, by udało się za jego pomocą zapłodnić ostatnią żyjącą samicę. Wprawdzie Iman produkuje jeszcze jajeczka, ale Augustine Tuuga, dyrektor rezerwatu Sabah, wyjaśnia, że ma problemy macicą, które uniemożliwiają jej zajście w ciążę. Wcześniejsze, podejmowane od 2011 roku próby sztucznego zapłodnienia kończyły się fiaskiem.

Musimy się zaopiekować ostatnim żyjącym nosorożcem. Tylko tyle możemy zrobić. Jeśli to możliwe, możemy jeszcze spróbować współpracy z Indonezją – oznajmił Tuuga, cytowany przez Al-Dżazirę.

W Indonezji wciąż żyją nosorożce sumatrzańskie. Występują na Sumatrze i po indonezyjskiej stronie Borneo. Populacja jest jednak mała i cały czas się kurczy. Liczy nie więcej niż 80 osobników. Do coraz gorszej sytuacji nosorożców przyczyniają się m.in. kłusownicy oraz utrata habitatu, który wykorzystuje się do rolnictwa i pod budowę dróg.

bDmMvlHh

Wyjątkowy nosorożec sumatrzański. To jedyny gatunek nosorożca azjatyckiego, który ma dwa rogi. Jest też najmniejszym i jedynym owłosionym gatunkiem nosorożca. Długość jego ciała wynosi ok. 200-250 cm, a wysokość w kłębie ok. 100-130 cm. Waga dochodzi do 800 kg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDmMvlHC
KOMENTARZE
(51)
eve
rok temu
Tytuł " w Malezji zmarł ostatni nosorożec ", czytając dalej okazuje się, że jeszcze jeden żyje. Dno, kto to pisał.
pawel
rok temu
co jeszcze zniszczymy ???
br
rok temu
No i tak ludzkość zabija wyjątkowe gatunki zwierząt. Miał szczęści że trafił do rezerwatu bo na wolności już dawno by go zabili.
bDmMvlHD
noe
rok temu
tak jak wszystko na tym zafajdanym świecie-za szybko wszystko goni do przodu-auta,elektronika,codzienne życie-opamiętajmy się!!!-świat musi zwolnic tempo,inaczej wyginiemy jak muchy-dzisiaj liczy się tylko kasa-jakośc,środowisko,zdrowie koncerny mają głęboko w d....ie-i te oszustwa produkujących żywnośc-że wszystko naturalne-bez konserwantów-bez cukru-bez polepszaczy-ściema!!!!!-nad tym nie ma już kontroli!!!
;-]
rok temu
Gdyby zalegalizowano in vitro to mieliby już stado nosorożców z inkubatorów, a tak mają jedną samiczkę. Może jakiś krzepki ksionc coś poradzi?
Najnowsze komentarze (51)
matka
rok temu
To w końcu mamy ingerować w tą naturę, czy nie? Raz krzyk, aby ją zostawić w spokoju i ona sama sobie poradzi, a raz krzyk, ze mamy jej pomagać... Mnóstwo gatunków wyginęło i mnóstwo powstało na przełomie milionów lat, to chyba naturalne co?
Zanus
rok temu
Na tym portalu chyba automaty pełnią rolę redaktorów, człowiek nie może być tak głupi
dfghj
rok temu
Niech sklonują, owce mogą, a nosorożca się nie da?
ania
rok temu
Wkrótce kolej na nas
eass
rok temu
pelowiec to pisal
:)
rok temu
Ludzi tez to czeka :)
Joo
rok temu
Wszystko kiedyś umrze, na ich miejsce nic się nie pojawi, bo człowiek zniszczy środowisko albo postawi miasto. Hehe głupi ludzie
Iw
rok temu
Zwierzęta. Też. Umierają. Niema. Różnicy. Miedzy zwierzetami a. Ludzmi. One. Tez. Czuja i. Rozumieją. Czasem wiecej nisz czlowiek
bDmMvlHv
Andrzej
rok temu
Człowiek zniszczy wszystko dajcie mu tylko trochę czasu
School makes ...
rok temu
Ale farciarz, też bym chciał
Można go sklo...
rok temu
i gatunek nie wymrze.
TAKA PRAWDA
rok temu
PRZYKRE WY PODŁE DWUNOŻNE DEGENERATY
xcx
rok temu
80 to bardzo dużo od odtworzenia, ale widocznie mają słabych naukowców i fachowców od roboty i lepiej tylko biadolić
razik
rok temu
Nerki i wątroba musiał dużo pociągać.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić