Warszawa zmieciona z powierzchni ziemi. Taki był plan Amerykanów

Po raz pierwszy od czasu zakończenia Zimnej Wojny światło dzienne ujrzały dokładne plany przedstawiające zamiar ataku USA za pomocą bomb atomowych. Chodziło o uderzenie w ważne ośrodki bloku wschodniego.

Bomba atomowa
Bomba atomowa (Pixabay.com)

Dokument trafił do internetu za pośrednictwem Archiwum Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA. Przygotowano go w 1956 roku na potrzeby ewentualnego ataku trzy lata później i opisano klauzulą „Ściśle tajne”. Jako jednoznaczny cel podano ludność cywilną, a nie tylko ośrodki wojskowe.

W dokumencie wymienione są konkretne miejsca. Bomby atomowe miały w Polsce spać na dwa lotniska – Brzeg i Modlin. Były one na liście celów na miejscach odpowiednio 31. i 80. W dokumencie pojawia się też wzmianka o bombardowaniu Warszawy. Stolica Polski była na 62. miejscu listy priorytetów do zniszczenia. Tuż przed nami znalazł się wschodni Berlin.

Z ważniejszych celów warto wymienić jeszcze kilka. To choćby Pekin, Moskwa czy ówczesny Leningrad (dzisiejszy Sankt Petersburg). W bezpośrednim sąsiedztwie Polski planowano zniszczenie wielu lotnisk na terenie obecnej Białorusi oraz Ukrainy.

Ponad 800-stronicowy dokument zawiera wiele ciekawych informacji. Jedną z nich jest na pewno fakt, że w zależności od miasta planowano użycie ładunków innej wielkości. Dla ośrodków kluczowych dla Rosjan przeznaczono te największe. Dla tych o mniejszym znaczeniu (np. Warszawa) – mniejsze.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić