Wąwóz Olduvai. Tajemnice miejsca, w którym narodził się człowiek

105

To miejsce jest kolebką ludzkości. Wąwóz Olduvai w północnej Tanzanii był pierwszym świadkiem powstania gatunku Homo. Co wyróżnia to miejsce? Co znaleźli tutaj archeolodzy?

Wąwóz Olduvai. Tajemnice miejsca, w którym narodził się człowiek
(Świat na dłoni)

Wąwóz Olduvai był jedną z głównych osad pierwszych hominidów. Kanion ma głębokość około 100 metrów i rozciąga się na długości 40 kilometrów. W odległej przeszłości było tam jezioro. Wokół rosła obfita roślinność, która zapewniała hominidom pożywienie i odpowiednie warunki życia.

Archeolodzy znaleźli tutaj bardzo proste narzędzia kamienne, zwłaszcza pięściaki, używane przez naszych przodków do krojenia mięsa, roślin i innego pożywienia. Ważnym odkryciem były ślady stóp hominidów, dwóch dorosłych i dziecka, znalezione w warstwie sprzed 3,75 miliona lat.

Jakie czaszki i kości tu znaleziono?

Zostały odnalezione przez brytyjskich paleoantropologów Louisa Leakeya (1903–1972) wraz z żoną Mary (1913–1996), którzy poświęcili całe swoje życie na poszukiwanie szczątków naszych przodków w wąwozie Olduvai.

W 1931 roku odkryli instrumenty sprzed miliona lat. W połowie lat 50. udało im się znaleźć imponującą kolekcję skamieniałości zwierząt i narzędzi kamiennych, ale brakowało im szczątków hominida. Dopiero podczas wyprawy w 1959 roku Mary znalazła czaszkę Australopithecusa boisei. W 1960 roku Louis odkrył skamielinę Homo habilisa, która ma około 2 000 000 lat.

Zobacz też: Tajemniczy wąwóz pełen skarbów

Więcej ciekawostek historycznych znajdziesz w najnowszym numerze czasopisma "Świat na dłoni".

Zobacz także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić