Piotr Kalsztyn| 
aktualizacja 

Więcej wojen i głodu. Rok 2018 będzie jeszcze gorszy

50

Kryzysy humanitarne, które obserwowaliśmy w tym roku, to dopiero początek. Eksperci nakreślili smutny obraz świata na następne 12 miesięcy.

Więcej wojen i głodu. Rok 2018 będzie jeszcze gorszy
(Getty Images, Spencer Platt)

Tam, gdzie jest źle, będzie jeszcze gorzej. Według analizy przygotowanej przez genewski think tank ACAPS sytuacja humanitarna prawdopodobnie pogorszy się w 11 krajach. W 6 pozostałych będziemy mieć do czynienia z ciągle trwającym kryzysem. Ryzyko głodu istnieje w Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym, Etiopii i Jemenie. Większe problemy z bezpieczeństwem będą mieli mieszkańcy Demokratycznej Republiki Konga, Iraku, Libii, Mali, Sudanu, Sudanu Południowego oraz lud Rohingya.

*Poważny problem stanowi też dostęp do pomocy. *Konflikty i ataki terrorystyczne ograniczyły operacje humanitarne. W szczególności dotknęło to społeczeństwa w Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Mjanmie, Somalii i Jemenie.

Przyszłość pomocy będzie kształtowana przez większą analizę prognostyczną: musimy być w stanie lepiej przewidzieć przyszłe trendy, wstrząsy i potrzeby humanitarne. Sprawozdanie stanowi ważny krok w tym kierunku - mówi Lars Peter Nissen, dyrektor ACAPS.

Islamski ekstremizm będzie powodował konflikty. Gorącym punktem na mapie będzie Afganistan, gdzie cały czas trwa wojna. W 2018 roku mieszkańcy kraju odczują większe problemy z ochroną zdrowia i bezpieczeństwem. Przewiduje się również, że będą kłopoty z zaopatrywaniem mieszkańców w żywność. ISIS zyskuje na popularności w obszarach wiejskich, również tych, gdzie wytwarza się narkotyki, co daje terrorystom większe możliwości finansowania swoich działań.

Zobacz także: Zobacz także: Atak na zachodnich turystów w Afganistanie

*Bardzo źle wygląda sytuacja w Jemenie. *Raport podkreśla, że w spustoszonym przez wojnę domową kraju najbardziej cierpią cywile. Ponad 3,3 miliona Jemeńczyków zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Szacuje się, że 17 milionów może dotknąć głód. Co gorsza, kraj zmaga się z jedną z największych epidemii cholery w historii. Zachorowało ponad 900 tysięcy osób. Z powodu braku odpowiedniej infrastruktury zdrowotnej nie ma co liczyć na opanowanie zarazy.

*Nieco lepsza przyszłości dla Syrii. *Eksperci przewidują, że założenia z Astany przyczynią się do poprawy sytuacji bezpieczeństwa w Syrii. Następny rok ma być kluczowy dla konfliktu w państwie. Prawdopodobnie wpłynie on też na politykę krajów trzecich, zwłaszcza w sprawie uchodźców. Twórcy raportu prognozują, że imigranci mogą zacząć powracać do swojego kraju.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić