Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Więcej wojen i głodu. Rok 2018 będzie jeszcze gorszy

42
Podziel się:

Kryzysy humanitarne, które obserwowaliśmy w tym roku, to dopiero początek. Eksperci nakreślili smutny obraz świata na następne 12 miesięcy.

Więcej wojen i głodu. Rok 2018 będzie jeszcze gorszy
(Getty Images, Spencer Platt)

Tam, gdzie jest źle, będzie jeszcze gorzej. Według analizy przygotowanej przez genewski think tank ACAPS sytuacja humanitarna prawdopodobnie pogorszy się w 11 krajach. W 6 pozostałych będziemy mieć do czynienia z ciągle trwającym kryzysem. Ryzyko głodu istnieje w Nigerii, Somalii, Sudanie Południowym, Etiopii i Jemenie. Większe problemy z bezpieczeństwem będą mieli mieszkańcy Demokratycznej Republiki Konga, Iraku, Libii, Mali, Sudanu, Sudanu Południowego oraz lud Rohingya.

*Poważny problem stanowi też dostęp do pomocy. *Konflikty i ataki terrorystyczne ograniczyły operacje humanitarne. W szczególności dotknęło to społeczeństwa w Afganistanie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga, Mjanmie, Somalii i Jemenie.

Przyszłość pomocy będzie kształtowana przez większą analizę prognostyczną: musimy być w stanie lepiej przewidzieć przyszłe trendy, wstrząsy i potrzeby humanitarne. Sprawozdanie stanowi ważny krok w tym kierunku - mówi Lars Peter Nissen, dyrektor ACAPS.

Islamski ekstremizm będzie powodował konflikty. Gorącym punktem na mapie będzie Afganistan, gdzie cały czas trwa wojna. W 2018 roku mieszkańcy kraju odczują większe problemy z ochroną zdrowia i bezpieczeństwem. Przewiduje się również, że będą kłopoty z zaopatrywaniem mieszkańców w żywność. ISIS zyskuje na popularności w obszarach wiejskich, również tych, gdzie wytwarza się narkotyki, co daje terrorystom większe możliwości finansowania swoich działań.

Zobacz także: Zobacz także: Atak na zachodnich turystów w Afganistanie

*Bardzo źle wygląda sytuacja w Jemenie. *Raport podkreśla, że w spustoszonym przez wojnę domową kraju najbardziej cierpią cywile. Ponad 3,3 miliona Jemeńczyków zostało zmuszonych do opuszczenia domów. Szacuje się, że 17 milionów może dotknąć głód. Co gorsza, kraj zmaga się z jedną z największych epidemii cholery w historii. Zachorowało ponad 900 tysięcy osób. Z powodu braku odpowiedniej infrastruktury zdrowotnej nie ma co liczyć na opanowanie zarazy.

*Nieco lepsza przyszłości dla Syrii. *Eksperci przewidują, że założenia z Astany przyczynią się do poprawy sytuacji bezpieczeństwa w Syrii. Następny rok ma być kluczowy dla konfliktu w państwie. Prawdopodobnie wpłynie on też na politykę krajów trzecich, zwłaszcza w sprawie uchodźców. Twórcy raportu prognozują, że imigranci mogą zacząć powracać do swojego kraju.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
Daro
5 lata temu
Bóg tak chce , taki on dobry .
nicq
5 lata temu
nie byłoby głodu, gdyby Soros łaskawie wydał swoje ochłapy dla pomocy ludzi bez domu, bez dostępu do wody etc., ale on woli finansowanie zabijania dzieci nienarodzonych, organizacje takie jak KOD, itp. etc.
Antykler
5 lata temu
Te wszystkie religie polikwidowac jest tylko pedofilstwo zlodziejstwo pranie mózgu i terroryzm......ateiści gora
Aga
5 lata temu
W Polsce też będzie coraz gorzej.
Anna
5 lata temu
do tego nie potrzeba eksperta, ściągnięto dzicz do Europy to są rezultaty
roki
5 lata temu
w Afryce wiecej biedy? no to beda wplaw plynac do Europy , i jak sie bronic?
mn
5 lata temu
Zastraszac!
wania
5 lata temu
A cyganka wróżyła że na wiosnę Tramp zacznie pierwszą swoją wojenke z Koręą.
bobi
5 lata temu
Tez jestem pajacem,bo komentuje takie wypociny.
rumburak
5 lata temu
a cj robi tu wideo ze stacji RT? przeciez w usa juz zabronili ich dzialalnosci
helix
5 lata temu
demokracja to fikcja-masz myslec jak wszyscy,robic to co wszyscy,brac udzial w wyscigu szczurow,krok w prawo krok w lewo i juz jeses wrzutkiem spolecznym
gryguc
5 lata temu
najlepsze jest to,ze w jednym z najbogatszych krajow swiata,rosji,rowniez istnieje zagrozenie glodem.rosja to feudalne panstwo gdzie garstka magnatow naftowych podporzadkowala sobie i wykorzystuje jako niewolnikow caly narod.jesli tam peknie cierpliwosc ludzi ,to dopiero bedzie wojenka
hary-63
5 lata temu
""""Twórcy raportu prognozują, że imigranci mogą zacząć powracać do swojego kraju."""- nie po to uciekali by wracać.
Otaku
5 lata temu
A Europa? Przecież czeka nas WOJNA!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić