Michał Nowak
|
aktualizacja

Wieliczka to hit. Wiadomo, ile wydali tam zagraniczni turyści w 2018 r.

95 reakcji
0
0
95
Podziel się

Zarząd kopalni soli w Wieliczce z dumą patrzy ma rosnące z roku na roku zainteresowanie ich atrakcją wśród obcokrajowców. Okazuje się, że w zeszłym roku goście spoza Polski stanowili ponad 60 proc. wszystkich odwiedzających. Łączna kwota jaką wydali robi piorunujące wrażenie!

Wieliczka to hit. Wiadomo, ile wydali tam zagraniczni turyści w 2018 r.
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

1,5 miliarda złotych. Tyle według przekazanych przez PAP informacji wydali w Wieliczce obcokrajowcy w 2018 roku. Podziemny labirynt odwiedziło 1,75 miliona turystów ze 170 krajów.

Brytyjczycy na pierwszym miejscu. Wśród obcokrajowców najliczniejszą grupę odwiedzających stanowili obywatele Wysp. Było ich aż 120,5 tys. Zaraz po nich znajdują się Niemcy (83,5 tys.) oraz Hiszpanie (82,3 tys.). Polaków było ok. 700 tys., co stanowi 38. proc. liczby wszystkich odwiedzających.

Liczba ta świadczy o tym, że wielicka kopalnia jest skuteczną ambasadorką polskości na świecie – mówi w rozmowie z PAP prezes zarządu kopalni Zbigniew Zarębski.

Nie brakuje również kuracjuszy. Pośród osób, które przybywają do Wieliczki, są również te chcące podreperować tam swoje zdrowie. W turnusach rehabilitacyjno-leczniczych wzięło udział blisko 4 tysiące kuracjuszy. Poza Polakami byli to Ukraińcy, Rosjanie, Izraelczycy, Niemcy, Gruzini i Kanadyjczycy.

Nowe inwestycje. W 2018 roku dokonano inwestycji, które zwiększą bezpieczeństwo w Wieliczce oraz obniżą w kolejnych latach koszty utrzymania atrakcji. Zakończono zabezpieczenie wschodniej strony kopalni. Wiązało się to z wypełnieniem kilkuset szybów. Konieczne było też przebudowanie 11,6 km wyrobisk, odwiercenie 388 otworów, zabudowanie 92 sztuk tam i ułożenie 39 km rurociągów.

Są też plany rozwoju na 2019 rok. Chodzi o Centrum Obsługi Turystycznej, które w najbliższych latach ma znaleźć się przy szybie Daniłowicza. Jest to odpowiedź zarządu kopalni na rosnące zainteresowania Wieliczką wśród turystów.

Wieliczka działa nieprzerwanie od XIII w. W 1979 roku kopalnię wpisano na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Szyby Wieliczki sięgają 327 metrów w głąb ziemi. Znajduje się w niej pomna 2 tys. komór.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

95
0
0
KOMENTARZE
(95)
Dario Haze
rok temu
"Łączna kwota,jak pozostali tu zagranicznu turyści...." Ktoś nie opanował języka, ale pseudożurnalistą może być
Szok
rok temu
To chyba jakaś forma niedorozwoju - " Łączna kwota, jak pozostali tu zagraniczni turyści"
TrumnaDiduszk...
rok temu
Za PO kopalnia w Wieliczce przynosiła straty,no jak to jest?.
Czytelnik
rok temu
W Oświęcimiu tylko turystów masa. Podobno ponad 2 miliony w 2018 roku. Do czyjej kabzy płyną pieniądze od zwiedzających Muzeum AB? Oświęcim i jego Mieszkańcy nie mają z tego nic oprócz wydatków na infrastrukturę. "Złoty" interes.
Ula
rok temu
Brawo Wieliczka !
Najnowsze komentarze (95)
Nina
12 miesięcy temu
Byś Pan był, byś Pan wiedział. Dla turystów z zagranicy są oddzielne kasy. Zwiedzanie zawsze odbywa się z przewodnikiem więc trzeba zorganiziwac dla tych z zagramanicy jakiegoś odpowiedniego spikera.
blad
12 miesięcy temu
pomna?..a co to za jezyk?
Rt
12 miesięcy temu
Tr
Pracownik kop...
rok temu
Poziom edytorski oraz merytoryczny tekstu oceniam na maksymalnie szkołę podstawową. Wystarczy przeliczyć na podstawie wartości podanych przez autora tekstu jak jest średnia cena biletu. Polecam włączyć myślenie i nie siać propagandy. A autorowi tekstu życzę powodzenia. Pozdrawiam wszystkich myślących
madrala
rok temu
"Było ich aż 120,5 tys. Zaraz po nich znajdują się Niemcy (83,5 tys.) oraz Hiszpanie (82,3 tys.). Polaków było ok. 700 tys., co stanowi 38. proc. liczby wszystkich odwiedzających" Co to za wyliczenia? Anglicy+Niemcy oraz Chiszpanie - najliczniej odwiedzajacy obcokrajowcy) to razem ok 280 tys. odwiedzajacych. To jak to moze byc ze Polacy stanowia 38% wszystkich odwiedzajacych?
Finwal
rok temu
czyli jeden "zagraniczny turysta" zostawia tam średnio ok 1 tyś zł? nie wierzę; a inna sprawa to skąd wiadomo, ilu było "zagranicznych turystów"? pytają każdego przy kupnie biletu ?
lola
rok temu
mnie zupelnie to nie dziwi, wiekszosci polakow nie stac na wejsciowki
Górnik
rok temu
Hit czy kit?
adria
rok temu
Polaków nie stać na bilety po 60 zł.
POLKA
rok temu
Byłam i jestem zachwycona kto nie był to polecam nie pewno nie będzie zawiedziony .A co nie którzy lubią się czepiać wypowiedzi .Z kąt taka pewność że to Polak ?
bileterka_w_k...
rok temu
biedni przewodnicy muszą tyrać w niedziele a ich dzieci nieszczęśliwe - kiedy wreszcie PIS zrobi z tym porządek
M.Reno
rok temu
Szanujmy Wspomnienia ..… >Antyki – RENOWACJA – Rękodzieło < … //Bez demontażu, Bez transportu, Bez kłopotu – usługa dostępna w domu klienta // Warszawa 733 – 511 – 732 // Nie reperuję jedynie złamanych serc ! PROMOCYJNE CENY DO ODWOŁANIA, więc jeśli babcina porcelana doznała uszczerbku, lub wiszącego na ścianie antenata muchy ,,uhonorowały" - nie zwlekajcie. W razie wątpliwości- dzwońcie!
oolo
rok temu
Czy aby wejść do kopalni trzeba się wylegitymować ? Bo skąd są takie dokładne dane ?
sdgsdggs
rok temu
Wszystko pięknie i wszystko ładnie. Firma od lat się rozwija, przynosi coraz większe zyski. Szkoda tylko że ludziom płacą gruszkami i zatrudniają młodych na umowę na zlecenie.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić