Michał Nowak
Michał Nowak| 
aktualizacja 

Wielki sukces! Naukowcy połączyli ze sobą mózgi trojga ludzi

52

Wygląda na to, że niebawem przyjdzie pora by powiedzenie "co dwie głowy, to nie jedna" przeszło do lamusa. Amerykańscy neurobiolodzy połączyli w sieć mózgi trzech osób umożliwiając im dzielenie myśli!

ludzki mózg
ludzki mózg (Fotolia)

Połączone ze sobą osoby dostały zadanie – miały grać w grę podobną do Tetrisa. Zabawa zawierała spadające bloki, które należało obracać. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona zakładają, że w przyszłości ich "szalony" eksperyment umożliwi połączenie dużo większej liczby mózgów i to bez konieczności gromadzenia ich właścicieli w jednym miejscu.

Przedstawiamy Brain-Net, który według naszej wiedzy, jest pierwszym wieloosobowym, nieinwazyjnym interfejsem bezpośredniego łączenie ludzkich mózgów w celu wspólnego pokonywania problemów – piszą badacze.

*Zastosowana przez naukowców metoda polegała na użyciu dwóch urządzeń - EEG i TMS. *Elektroencefalograf (EEG) wykorzystano do nagrywania impulsów elektrycznych, które sygnalizują aktywność mózgu. Natomiast przezczaszkowy stymulator magnetyczny (TMS) służył do stymulacji neuronów za pomocą pola magnetycznego.

Interfejs pozwolił trzem mózgom nawiązać bezpośrednie połączenie i wspólnie rozwiązać zadanie – czytamy w oświadczeniu naukowców.

Nie każdy w grupie trzech osób miał to samo zadanie. Dwoje ludzi pełniło funkcję "wysyłających", a jeden był "odbierającym". Grupa obserwowała spadające bloki podobne do tych z gry Tetris i musiała decydować, czy należy je obrócić, czy też nie.

*Aby połączone mózgi mogły razem zagrać "wysyłający" wpatrywali się w dwie diody po dwóch stronach ekranu. * Błyski jednej generowały 15 Hz, drugiej 17 Hz - każda z tych częstotliwości generuje inny sygnał w mózgu, który odbierany jest przez EEG.

Zdefiniowane poprzez diody wybory "wysyłających" były przekazywane do "odbierającego" za pomocą umieszczonego na jego głowie TMS. Urządzenie generowało w jego mózgu fantomowe przebłyski. "Odbierający" nie widział na ekranie całej gry, dlatego musiał polegać na sygnałach wysyłanych przez partnerów. Jego zadaniem było poruszanie blokami.

Eksperyment przeprowadzano na pięciu trzyosobowych grupach. Poziom zgodności działań "wysyłających" i "odbierającego" osiągnął 81,25 proc. Zdaniem neurobiologów jest to "przyzwoity" wynik, jak na pierwsze próby.

BrainNet jest rozwijany. Obecnie potrafi przekazywać jedną myśl na raz. Ale naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona sądzę, że w przyszłości ich metoda przyczyni się do masowej wymiany impulsów w podobnym czasie.

Eksperyment nie jest jedynie drogą do łączenia ludzi w ramach "BrainNet”. Zdaniem naukowców pozwoli on również zdobyć nową wiedzę na temat działania ludzkiego mózgu na jego "głębszym poziomie".

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Miliardy bajtów danych. Co trafia do sieci?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić