aktualizacja 

Władze Szwecji płacą za zabijanie jenotów

12

Słodkie, puchate jenoty są najczęściej hodowane na futra, ale czasem także traktowane jako zwierzęta domowe. Na wolności rozmnażają się jednak w tak zastraszającym tempie, że władze Szwecji postanowiły wyszkolić specjalną grupę do ich zabijania.

Władze Szwecji płacą za zabijanie jenotów
(Pixabay.com, Pixabay.com/Domena publiczna)

Profesjonalni myśliwi polują na zwierzęta na północy kraju. Ich biuro znajduje się w mieście Lulea, w odległości 900 km od Sztokholmu. Grupa dowodzona przez Arnego Ahlena przemieszcza się na skuterach śnieżnych i za pomocą urządzenia z GPS namierza te zwierzęta.

Jenoty rozmnażają się niesamowicie szybko i powodują wiele szkód. Ich rosnąca populacja może spowodować katastrofę ekologiczną, ponieważ zwierzęta żywią się płazami i ptakami zakładającymi gniazda na ziemi i podmokłych terenach. Przez jenoty wyginąć może wiele gatunków innych zwierząt.

Zwierzęta pojawiły się w Szwecji za sprawą Związku Radzieckiego . Jak czytamy w BBC News, 80 lat temu pracujący dla socjalistów biolodzy hodowali je dla futer. Po rozpadzie ZSRR jenotom udało się przedostać do Szwecji, gdzie ich populacja wymyka się spod kontroli.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić