Wykopali cenny skarb koło Szczecina

32

Archeolodzy znaleźli około 30 zabytkowych monet w okolicy Starego Czarnowa pod Szczecinem. Pieniądze odnaleziono podczas prac polowych.

Wykopali cenny skarb koło Szczecina
(Radio Szczecin, Grzegorz Gibas)

To niezwykłe znalezisko zostało odkryte zupełnie przypadkiem. Przejeżdżające w tym rejonie maszyny rolnicze natrafiły na skarb i niechcący porozrzucały go po okolicy. Przypuszcza się, że tak znacząca liczba monet to część większej kolekcji, która została ukryta w miejscu, gdzie teraz jest pole uprawne. Pasjonaci historii przeczesują okolicę za pomocą wykrywaczy metali.

Można wyjść z pola z niczym, a czasami coś się trafi. Trzeba trochę godzin się z tym obyć, żeby poznać wszystkie dźwięki. Wtedy mniej więcej można na słuch reagować, czy warto wykopywać dany przedmiot - powiedział jeden z poszukiwaczy Radiu Szczecin.

*Co wiemy o niecodziennym znalezisku? *Część skarbu to monety arabskie pochodzące z VIII wieku n.e., a część to przedmioty będące prawdopodobnie częścią kobiecej biżuterii. Jak widać okolice Szczecina obfitują w tego typu skarby, bowiem w zeszłym roku znaleziono tam również około 100 monet i ozdób.

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić