Aneta Michałowska| 
aktualizacja 

Wymazali Smerfetkę, bo boją się ortodoksyjnych Żydów

3

Billboardy promujące najnowszy film o perypetiach Smerfów wyglądają na całym świecie tak samo. Poza Izraelem. Tam usunięto z nich Smerfetkę.

Wymazali Smerfetkę, bo boją się ortodoksyjnych Żydów
(twitter.com, omelete)

Widok smerfa w sukience mógłby obrazić ortodoksyjnych Żydów. A tego firma promująca animację w tym kraju chciałaby uniknąć. Niby postać z kreskówki, ale jednak chodzi o kobietę.

Publiczne udostępnianie kobiecego wizerunku bywa w Izraelu zakazane. Choćby w ultrakonserwatywnym miasteczku Bnei Brak koło Tel Awiwu - tłumaczy "Daily Mail".

Decyzja jest kuriozalna, bo Smerfetka to przecież tylko postać z bajki. Na oryginalnym plakacie reklamującym "Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski" pojawia się obok swoich trzech przyjaciół. Jednak agencja Mirka'im-Hutzot Zahav nie chciała urazić części żydowskiej społeczności.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

*To nie pierwsza taka sytuacja. *Na obszarze Bnei Brak zakazano już materiałów z Jennifer Lawrence promujących "Igrzyska śmierci". Nie upiekło się nawet Hilary Clinton, której wizerunek usunięto z artykułów relacjonujących kampanię prezydencką w USA.

*Cenzurę Smerfetki potępia izraelska organizacja religijna. *IRAC nazwała ją "absurdalnym przykładem dyskryminacji kobiet".

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić