Wróć na
Dagmara Smykla
|

Zakaz palenia papierosów w domu. Tajlandia nie przebiera w środkach

27
Podziel się

Zapalenie papierosa w domu to "napaść" na bliskich. Taki zapis znalazł się w nowej ustawie o ochronie rodziny w Tajlandii. Władze zapowiadają zdecydowaną walkę z nałogiem obywateli. Najsurowiej będą w Tajlandii karani rodzice niepełnoletnich.

Zakaz palenia papierosów w domu. Tajlandia nie przebiera w środkach
(Getty Images, David Silverman)
bCYfNILF

Narażenie rodziny na bierne palenie będzie surowo karane. Władze Tajlandii uchwaliły ustawę przewidującą wytoczenie sprawy karnej i przymusowy pobyt w centrum odwykowym za palenie papierosów w domu. Najpoważniejsze konsekwencje czekają palaczy, którzy złamią zakaz w obecności dzieci.

To część ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ustawodawca stwierdził, że bierne palenie jest szkodliwe dla zdrowia, a zatem zmuszanie do niego niepalących domowników jest "formą napaści za pośrednictwem dymu". Od 20 sierpnia złamanie prawa może prowadzić do dwóch procesów: w sądzie karnym i w sądzie rodzinnym.

Może to doprowadzić do wydania nakazu sądowego w celu ochrony zdrowia członków rodziny. Palacz papierosów zostanie wysłany do ośrodka rehabilitacyjnego, aby wykorzenić nawyk - powiedział Lertpanya Booranabundit, dyrektor Departamentu Spraw Kobiet i ds. Rozwoju Rodziny.

bCYfNILH

Zobacz też: Chcieli utrzymać to w tajemnicy. Ktoś ich jednak nagrał

Ponad 10 mln obywateli Tajlandii jest narażonych na bierne palenie w domu. Władze podkreślają, że ten czynnik podwaja ryzyko śmierci łóżeczkowej - informuje "Straits Times". Zwiększa też o 47 proc. szanse dzieci na zachorowanie na zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc oraz o 39 proc. na astmę.

Statystyki przerażają. Rocznie około 400 tys. Tajów umiera na choroby spowodowane paleniem. Tajlandia planuje zmniejszenie krajowego zużycia tytoniu o 30 proc. do 2025 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCYfNILN
bCYfNIMi
KOMENTARZE
(27)
gość
rok temu
Władze zakażą palenia w domu, aby chronic nasze zdrowie, tymczasem pozwalają abyśmy jedli kartonowe jedzenie i pili zatrutą plastikiem wodę. Hipokryci i faszyści!!!
Sympatyk
rok temu
Palacze na balkonach to gangrena dla sąsiadów
Kruszyna
rok temu
ale będzie za to ryk jak przestanie wpływać kasa z akcyz, podatków etc.
bCYfNIMj
gość
rok temu
Zaczyna się od troski o zdrowie, bezpieczeństwo, opiekę, a później to już totalna faszystowska inwigilacja i indoktrynacja. Lewicowcy = Faszyści, a wszystko podszyte fałszywa troską.
co myślicie ?
rok temu
1. Palacz to "patologia" bo sam zarabia na siebie i rodzinę, nie bije zony, dzieci i nie sprzeda obrączki na fajki. 2. Alkoholik to chory który wymaga leczenia i pomocy. Zasiłki dopłaty do mieszkań, talony na obiady itp. --------------------------------------------------------------------------------------- Co drugi człowiek jest alkoholikiem choć sam sobie z tego sprawy nie zdaje że powoli się stacza. I tacy ludzie wypowiadają się na temat palaczy ?
Najnowsze komentarze (27)
Ob. Serwator
rok temu
Krajowy fsiowy muzgowy suteren narodowy pali zawsze przy dziecku - zgodnie ze swoim wpojonym szacunkiem dla słabszych, po katolacku.
Jerzyk
rok temu
Nie chodzi o zdrowie a o koszty leczenia. Władze mają gdzieś obywatela, za to bardzo im zależy na wydawaniu kasy na "siebie".
Diabeł
rok temu
Papierosy po 70zł za paczkę i już podatki pięknie plyną.
e
rok temu
korzystania z tolatey w domu tez powinni zakazac. Bo smrod atakuje domownikow.
123
rok temu
Ja wolę niech już palą u siebie w domu, bo jak wychodzą na balkon to mam ten cały smród w pokoju i dodatkowo popiół i kiepy na balkonie. Czekam tylko na pożar
Były palacz
rok temu
Całkowicie popieram, zdrowie dzieci powinno być najważniejsze. Nie kończą na sprawie i karach, tylko 'zmuszają' do leczenia co świadczy o tym, że zależy im na pozbyciu się problemu. Domyślam się, że negatywne głosy są od palaczy, którzy czują, że to atak na ich wolność
Brawo
rok temu
Od fajek zaczynamy, bdb!
sss
rok temu
całe moje życie miałam depresję spowodowaną paleniem domowników w domu.. aż do 18 r. ż. gdy się wyprowadziłam.
bCYfNIMb
Lolek
rok temu
No to będzie pełno bezdomnych niepalących.
Holiday
rok temu
Są kraje gdzie 120€ na dobę potrzeba, w innych 250€ na 2/2... normalnie
CNNNC
rok temu
Daja zly przyklad mlodym
Delfin
rok temu
Bravo bravo bravo
security 7
rok temu
Palenie szkodzi osobą w twoim otoczeniu
gość
rok temu
Zaczyna się od troski o zdrowie, bezpieczeństwo, opiekę, a później to już totalna faszystowska inwigilacja i indoktrynacja. Lewicowcy = Faszyści, a wszystko podszyte fałszywa troską.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić