Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Zakończył się szczyt ws. konfliktu na Ukrainie. Co ustaliła "czwórka normandzka"?

117
Podziel się:

Przywódcy Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji spotkali się podczas szczytu w Paryżu, by przeprowadzić rozmowy dotyczące uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski zgodzili się na zawieszenie broni.

Zakończył się szczyt ws. konfliktu na Ukrainie. Co ustaliła "czwórka normandzka"?
(PAP/EPA, ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK)

Przebieg dyskusji obu liderów nie należał do przyjemnych. Wołodymyr Zełenski był sfrustrowany. Nie ukrywał, że Władimir Putin jest "trudnym" przeciwnikiem politycznym. Sam przywódca Rosji zdawał się zupełnie przeciwnego zdania.

Zełenski przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że liczył na większe osiągnięcia. Tymczasem Władimir Putin oznajmił, że "jest szczęśliwy" z wyniku rozmów. Co ciekawe, w podobnym tonie wypowiadali się m.in. Angela Mercel i Emmanuel Macron.

Negocjacje w tzw. formacie normandzkim odbyły się w Pałacu Elizejskim, a gospodarzem spotkania był Emmanuel Macron. Rozmowy przywódców Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji trwały 5,5 godziny i dotyczyły uregulowania konfliktu w Donbasie.

Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski przeprowadzili także pierwszą w historii rozmowę w cztery oczy. W pisemnym oświadczeniu przywódcy Rosji i Ukrainy zgodzili się na wprowadzenie „pełnego i kompleksowego” zawieszenia broni we wschodniej Ukrainie do końca roku. Zobowiązali się także do wymiany wszystkich więźniów związanych z konfliktem i wycofania sił wojskowych w 3 kolejnych regionach Ukrainy do końca marca 2020 r. Nie określono jednak, o które obszary chodzi dokładnie.

Za 4 miesiące mają odbyć się kolejne rozmowy, podczas których przywódcy omówią postępy zawieszenia broni. Na konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu spotkania, Władimir Putin stwierdził, że był to „ważny krok” w kierunku deeskalacji konfliktu. Zełenski zaznaczył natomiast, że nie udało się porozumieć we wszystkich kwestiach i podkreślił, że Ukraina nie pójdzie na żadne ustępstwa terytorialne w zamian za pokój.

Odblokowaliśmy dialog i to jest pozytywne. Poruszono wiele tematów, moi rozmówcy powiedzieli, że to jest bardzo dobry rezultat, jak na pierwsze spotkanie. Dla mnie, szczerze mówiąc, to za mało, chciałem rozwiązać dużo więcej problemów - powiedział prezydent Ukrainy.

Konflikt w Donbasie rozpoczął się tuż po aneksji Krymu przez prorosyjskich separatystów i trwa od ponad 5 lat. W walkach między siłami ukraińskimi a rebeliantami wspieranymi przez Rosję zginęło 13 tys. osób.

Zobacz także: Zobacz także: Parada wojskowa na wschodzie Ukrainy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(117)
pol123
2 lata temu
Nie daj sie Ukraino
GOŚĆ
3 lata temu
Ukraina musi się wzmacniać gospodarczo współpracując i balansując pokojowo z UE i z Rosją (Rynek zbytu). Z drugiego powodu lepiej by było dla niej pozostać krajem neutralnym, poza NATO. Obiektywnie nie jest Nam potrzebna Ich konkurencja rolna i głębsza obecność w UE. Z Węgrami i ich mniejszością prowadzą fatalną politykę za dużo w tym Ich zacietrzewienia i nacjonalizmu. Czy USA Im pomogą na dłuższą metę? W temacie gazu są realnie na ,,pasku,, Moskwy. Gorzej jeżeli Rosja celowo będzie ,,jątrzyć,, na Wschodzie myśląc ,że będący w kryzysie Ukraińcy znowu się zbuntują tym razem o 180 stopniu i wpadną znowu w Ich objęcia. Kredyty, rezerwy Ukrainie się kończą i skończą te nowe z MFW też. Taka Białoruś pewnie jeszcze jedzie na tych ,,chińskich,, ale trzeba będzie je kiedyś spłacać. Pożyczający zawsze coś będzie chciał w zamian - firmy , rynek zbytu, udziały.
ciekawy
3 lata temu
Układ monachijski?
Truskawkowe K...
3 lata temu
Mam nadzieję, że ukraiński Eskimos, Niemka, Francuz i Rosjanin postanowili, że wszystko na prawo od Dniepru z Kijowem łącznie trafił do Rosji, centrum i południe dostanie Izrael i USA a tzw zachodnia Ukraina (ziemie Polski, Węgier i Rumunii) będzie protektoratem niemieckim. Ten stalinowski twór między Polską a Rosją zmienia barwy na czerwono czarne. Dla Polski to nic pozytywnego. Źle to wróży na przyszłość. Dobrze że go podzielą. Będziemy mieli bufor od Rosji i tzw Ukrainę połowę mniejszą, która nie będzie stanowiła zagrożenia dla Polski.
Balon
3 lata temu
Teraz Białorus a póżniej litwa łotwa estonia byłe kraje socjalistycznych republik radzieckich
qqqqqqqqqq
3 lata temu
Jakby nie patrzeć, takie zawieszenie broni, o którym decyduje Putin, jest jednocześnie przyznaniem się Putina do tego, że Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą.
Anonim
3 lata temu
13 tyś ludzi zginęło. Kto jest temu winny? Jak można mieć takie sumienie aby nie czuć wyrzutów? Kara: 13 tyś razy dożywocie.
Anonim
3 lata temu
13 tyś ludzi zginęło. Kto jest temu winny? Jak można mieć takie sumienie aby nie czuć wyrzutów? Kara: 13 tyś razy dożywocie.
pam
3 lata temu
Na co Ukraina liczy? Najpierw ostrzeliwali Donbas rakietami, a teraz chcą żeby mieszkańcy ich kochali?
zet
3 lata temu
...normalny::do rosjanina bez obaw odwrócę się plecami,do ukraińca ngdy!!!
fakt
3 lata temu
Okupacja Krymu przez Rosję nastąpiła od 1792 roku po wojnie z Turcją. Mieszkańcy byli wywożeni na Sybir tak jak Polacy w czasie zaborów. Obecnie trwa kolejny zabór Krymu przez Rosję
PutIN
3 lata temu
Czwórka ustaliła - ukrainie obiecamy śliwki na wierzbie byle dalej handlować z ruskimi.
ffvfe
3 lata temu
Najszybciej strony same się dogadają - bez udziału innych podżegaczy wojennych.
Adam
3 lata temu
Trudno być zadowolonym gdy trzech jest przeciw jednemu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić