aktualizacja 

Zdrada w związku. Mężczyzna wybaczy kobiecie tylko jeden rodzaj niewierności

59

To, co dla kobiety jest zdradą, niekoniecznie musi być nią w oczach jej partnera. To jeden z najważniejszych wniosków najnowszych badań nad niewiernością.

Zdrada w związku. Mężczyzna wybaczy kobiecie tylko jeden rodzaj niewierności
(iStock.com, Antonioguillem)

Zdrada emocjonalna dla kobiety jest równie naganna co seksualna. Jednak panowie patrzą na tę sprawę zupełnie inaczej. Mężczyźni widzą niewierność u swojej partnerki dopiero wtedy, kiedy dochodzi do intymnego kontaktu fizycznego między nią a kimś innym - ustalili badacze z Norwegii, o czym informuje serwis mic.com. Kobiety sądzą jednak, że partnerom równie trudno będzie wybaczyć podobne "przestępstwo" z ich strony, co zdradę cielesną.

Faceci częściej oczekują, że ich zdrady emocjonalne będą łatwiej wybaczane przez partnerki. To wynik tego, jak sami postrzegają tego rodzaju niewierność. Sami przecież są skłonni odpuścić winy kobiety dużo łatwiej, jeśli nie było zdrady fizycznej.

Mężczyźni dostrzegają problem zdrady emocjonalnej. Jednak nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielki ból w ten sposób zadają partnerkom - czytamy w opisie badania przeprowadzonego przez zespół Norwegian University of Science and Technology.

Norwescy naukowcy zauważyli "negatywny efekt przebaczenia". Pojawiał się wtedy, gdy zdradzająca strona nie doceniała, jak wielkiego wybaczenia doznała ze strony zdradzonej partnerki lub partnera. Zdradzającym trudno było uwierzyć w odpuszczenie win.

Zobacz także: Zobacz także: Wykład o moralności w "Pierwszej randce"

Negatywny efekt przebaczenia występował zarówno w przypadku scenariuszy uczuciowej, jak i seksualnej niewierności, u mężczyzn i kobiet - piszą eksperci z Norwegii w opracowaniu swojego badania.

Norwescy specjaliści przebadali 92 pary heteroseksualne. Uczestnicy projektu byli młodzi - między 19. a 30. rokiem życia. Średni staż w związku wynosił rok i 9 miesięcy. Wszystkim parom przedstawiono 4 hipotetyczne scenariusze zdrady (emocjonalnej i fizycznej). Potem naukowcy zadawali pytania o ocenę tych sytuacji.

Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety postrzegają emocjonalną i seksualną niewierność jako zagrożenie dla relacji, to mają bardzo różne oceny powagi sytuacji. Szczególnie emocjonalnej niewierności. Może to być potencjalnie źródłem nieporozumień i konfliktów - konkludują Norwegowie w swoim opracowaniu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić