Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Zdumiewające odkrycie. Zbadali meteoryt, który spadł 60 lat temu

15
Podziel się

Gwiezdny pył powstał na długo przed narodzinami Słońca. Spadł na Ziemię jako część meteorytu w latach 60. XX wieku. Naukowcy z USA i Szwajcarii odkryli najstarszy ze znanych nam minerałów na Ziemi.

Zdumiewające odkrycie. Zbadali meteoryt, który spadł 60 lat temu
(Domena publiczna, United States Department of Energy)
bETEXxqt

"To solidne próbki gwiazd, prawdziwy pył gwiezdny" - cieszą się odkrywcy. Zespół badaczy pod przewodnictwem profesora Philippa Hecka z University of Chicago znalazł najstarszy minerał na Ziemi w środku meteorytu Murchison. Skałę znaleziono w stanie Wiktoria w Australii w 1969 roku.

Łącznie przeanalizowali 40 tzw. ziaren przedpolarnych. To cząstki wyrzucane w przestrzeń kosmiczną po śmierci gwiazdy. Zostają następnie włączone do nowych gwiazd, planet i meteorytów. Wiek najstarszego ziarna zszokował naukowców.

To część gwiazdy, która powstała na długo przed narodzinami Słońca. Według naukowców większość ziaren ma około 4,6-4,9 miliarda lat. Dla porównania Słońce istnieje od 4,6 mld lat, a Ziemia: 4,5 mld. Jednak najstarsze ziarno ma aż 7,5 miliarda lat.

bETEXxqv

Zobacz też: Wysłała pierwsze dane. Nikt nigdy jeszcze nie zbliżył się tak do Słońca

Badacze zmielili część badanego meteorytu. W ten sposób powstała pasta, która ma charakterystyczną, ale bardzo nieprzyjemną cechę. "Pachnie jak zgniłe masło orzechowe" - przyznaje Jennika Greer, współautorka badania. Następnie pastę przełożono do zbiornika ze specjalnym kwasem. Zanieczyszczenia rozpuściły się w nim, ukazując czysty gwiezdny pył.

To jak spalenie stogu siana, aby znaleźć igłę. Jestem pewien, że w Murchison i innych meteorytach są starsze minerały, po prostu ich jeszcze nie znaleźliśmy - podsumowuje Philipp Heck w rozmowie z BBC.

bETEXxqB

Poprzednie najstarsze ziarna przepolarne mają około 5,5 mld lat. Badacze podkreślają, że dzięki odkryciu mają bezpośrednie dowody na istnienie okresu zwiększonego formowania się gwiazd w naszej galaktyce siedem miliardów lat temu. "To jedno z kluczowych wyników naszych badań" - podkreśla profesor Heck

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bETEXxqW
KOMENTARZE
(15)
kosmita
2 lata temu
no i wszystko w porządku tylko skąd ten pył sie w kosmosie wziął ?musi byc gdzies daleko drugi swiat i ktoś ten nasz kosmos uruchomił tworzac wybuch , ciekawe ile jest takich innych kosmosów gdzieś tam ?
pol
2 lata temu
w bhagawad gita macie wszystkie odpowiedzi
jerzy
2 lata temu
niby wiedzą a w sumie nic nie wiedzą.
bETEXxqX
Loog3r
2 lata temu
Do Paweł:Mam rozumieć że jak nie znam na wszystkie pytania odpowiedzi to powinienem pójść do kościoła zamiast szukać odpowiedzi? Chrześcijanie są leniwi nie ma u nich za grosz ciekawości, wszystko czego nierozumią tłumaczą Bogiem. Pawle powiedz mi jak powstał twój Bóg? Gdzie jest to całe niebo? W jaki sposób dusza dostaje się do nieba? Pytań jest wiele więcej ale tylko katolik ma uniwersalną odpowiedź.
Rem
2 lata temu
No i...?
heh
2 lata temu
szastają tymi miliardami, a to wszystko o kant D rozbić - w rzeczywistości nie mają pojęcia
bil
2 lata temu
waw
bil
2 lata temu
waw
sdafg
2 lata temu
A skąd wiedzą jak śmierdzi zgniłe masło orzechowe :)
wania
2 lata temu
Pył istniał 4 mln lat a dzisiejsi kapitaliści za 100 lat ziemie zrujnowali i włączyli licznik samozagłady.
Toudi
2 lata temu
Mam kilka podobnych meteorytów... Ciekawe czy też kryją takie tajemnice. Niestety nie mam ich jak przebadać.
Anodin Kato
2 lata temu
Putin obliczył, że 8 mld.lat i ani dnia więcej. I tak ma być!
Emeryt
2 lata temu
Czas i przestrzeń to fantazja wyliczeń
bETEXxqP
znafca
2 lata temu
jak sam obliczyłem wszechświat ma ok. 18 miliardów lat
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić