Zdumiewające słowa hierarchy o gwałtach i ciąży

732

Kontrowersyjne słowa abp. Henryka Hosera w programie „24 minuty” emitowanym w TVP Info. Hierarcha mówił o wyjątkowo delikatnej kwestii, ale czy sam był odpowiednio delikatny?

Zdumiewające słowa hierarchy o gwałtach i ciąży
(PAP/Tomasz Gzell)

Duchowny poruszył wątek dzieci poczętych w wyniku gwałtu. Według abp. Hosera są to bardzo bolesne sytuacje, ale zdarzają się rzadko:

Fizjologia, która jest narażona na tak ogromny stres, działa w sposób przeciwny możliwości zapłodnienia. W takim wypadku stres jest na tyle silny, że do zapłodnienia dochodzi rzadziej niż w normalnych warunkach - stwierdził arcybiskup.

Po słowach, które mogły budzić zdumienie, hierarcha kontynuował. Podkreślił, że jeśli już dojdzie do zapłodnienia po gwałcie, to kobieta powinna być otoczona szczególną opieką - psychiatryczną, psychologiczną, duchową i ekonomiczną. Arcybiskup przypomniał również stanowisko Kościoła w sprawie karania kobiet za aborcję:

[Pasterze Kościoła w Polsce] oświadczają, że nie popierają karania kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi. Uwarunkowania kobiety decydującej się na aborcję są złożone i zróżnicowane.

Henryk Hoser poruszał kwestię aborcji również wcześniej. Hierarcha wypowiedział się podczas jednej ze swoich ostatnich homilii:

Te dzieci giną w ciszy. Nie jest [im] dane zobaczyć światła dziennego, doświadczyć miłości w tym życiu. Są zabite tam, gdzie miało być ich najbezpieczniejsze miejsce, pod sercem matki.

Autor: Krzysztof Narewski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić