REKLAMA
Odświeżone 37 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
18.03.19 (11:59)

Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?

Już wkrótce czeka nas zmiana czasu. Zegarki przestawimy o godzinę do przodu, co poskutkuje krótszym snem. Nie można wykluczyć, że to jedna z ostatnich zmian czasu w historii.
Jan Bielecki / East News

Zmiana czasu – kiedy przestawiamy zegarki? Wskazówki zawsze przesuwamy w ostatnią niedzielę marca. W 2019 roku wypada ona 31 marca. Tego dnia będziemy spać o godzinę krócej – zegarki przestawimy z godziny 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu – po co ją wprowadzono? Celem jest dostosowanie aktywności ludzkiej do czasu, kiedy Słońce znajduje się nad horyzontem. Ma to służyć maksymalnemu wykorzystaniu światła słonecznego. Jako jeden z plusów zmiany czasu wymieniane jest oszczędzanie na energii elektrycznej. Nie brakuje też jednak minusów – krótszy sen może prowadzić do większej liczby wypadków drogowych, depresji i zawałów serca. Zmiana czasu powoduje też chaos w transporcie publicznym i problemy z księgowaniem przelewów.

REKLAMA

Zmiana czasu – jedna z ostatnich? Unia Europejska przeprowadziła w ubiegłym roku otwarte konsultacje publiczne odnośnie przydatności zmiany czasu. Większość opowiedziała się za jej likwidacją. Wycofana może zostać już w 2021 roku. Wcześniej jednak projekt ustawy muszą przyjąć Parlament Europejski i Rada Europejska. Jeśli to zrobią, państwa członkowie będą musiały do kwietnia 2020 r. zdecydować, który czas będzie u nich obowiązywał – letni czy zimowy.

Zmiana czasu – kiedy wrócimy do zimowego? Zawsze ma to miejsce w ostatnią niedzielę października. W 2019 roku z godziny 3:00 na 2:00 zegarki przestawimy 27 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Nie tylko kolejarze narzekają. Zmiana czasu to dla wielu horror

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij