o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Znaleźli łódź podwodną z czasów II wojny

35
Podziel się

Badacze Innes McCartney i Gert Normann Andersen odnaleźli u wybrzeży Danii zatopiony 76 lat temu flagowy brytyjski okręt podwodny HMS Tarpon. Odkrycia dokonali przypadkiem, podczas poszukiwania wraków z bitwy jutlandzkiej, która miała miejsce podczas I wojny światowej.

Znaleźli łódź podwodną z czasów II wojny
(Wikipedia)
bEqahtIR

Szczątki statku podwodnego znajdują się ok. 80 km na północny zachód od duńskiego wybrzeża. Jednostka uchodziła za jedną z najbardziej nowoczesnych w swoim czasie, jednak nie dała rady oprzeć się potędze nazistowskiej floty wojennej i w 1940 roku poszła na dno, zabierając ze sobą 50 marynarzy.

HMS Tarpon służył brytyjskiej marynarce wojennej bardzo krótko. Zwodowano go 5 października 1937 roku, aby patrolował wody Morza Północnego. Po wybuchu II wojny światowej jego zadaniem było zwalczanie niemieckich statków, jednak misja ta nie potrwała długo.

bEqahtIT

5 kwietnia 1940 roku HMS Tarpon wypłynął z portu Portsmouth w kierunku Norwegii. Jego zadaniem było torpedowanie nazistowskich jednostek dowożących zaopatrzenie dla swoich wojsk stacjonujących w tym kraju. Jednym z takich statków okazał się "Shiff 40", w kierunku którego 14 kwietnia 1940 roku Brytyjczycy odpalili torpedy. Pociski chybiły celu, co zdemaskowało położenie alianckiej jednostki. Ze wstępnych oględzin wraku wynika, że niedługo później został zatopiony przez zrzucone przez nazistów bomby głębinowe.

HMS Tarpon był okrętem podwodnym klasy T. Projektowano je od lat 30. do końca lat 60. ubiegłego wieku. W czasach II wojny światowej jednostki tego typu uchodziły za jedne z najnowocześniejszych na polu bitwy. Miały 84 m długości, zasięg 8 tys. mil morskich, a uzbrajano je w 16 śmiercionośnych torped - podaje "Portal Morski".

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEqahtJu
KOMENTARZE
(35)
live
5 lata temu
Nazistowskie okrety i polskie obozy... piekne gladzenie histori na potrzeby konkretnego lobby.
planto
5 lata temu
Pismak nie może się zdecydować o czym pisze i kluczy między "łodzią", "statkiem" i "okrętem". Otóż niedorobiony pismaku - to o czym piszesz to zdecydowanie okręt.
Verayher
5 lata temu
"jednak nie dała rady oprzeć się potędze nazistowskiej floty wojennej"?! Znów WYBIELANIE NIEMCÓW?! To była NIEMIECKA flota, a nie żadna nazistowska.
bEqahtJv
Polak
5 lata temu
POlacy POwypierali wam mózgi ? właścicielami POlskich mediów są Niemcy.POlak co miał dziadka z Wermachtu Poprostu jest najlepszy w Europarlamencie. PO.... ło was POlacy.?Naziści jak to ładnie brzmi. Kiedyś się mówiło się skur....skie szkopy i mordercy, POje...ni okupanci. POzostało POprostu naziści z POdpisem jakiegoś Po........ńca
Jaro
5 lata temu
"...a uzbrajano je w 16 śmiercionośnych torped - podaje "Portal Morski"." aż z ciekawości sprawdziłem, w oryginale brzmi to tak: " Ten rodzaj jednostek zaprojektowano w latach 30. XX wieku, były one w tamtych czasach jednymi z najnowocześniejszych. Okręt miał 84 metry długości, uzbrojony był w 16 torped, a jego zasięg..." Chłopie, Ty nawet dobrze ściągać nie potrafisz. :(
dqw
5 lata temu
Nie łódź tylko okręt. Od połowy lat 30-stych w polskim nazewnictwie nie ma już łodzi podwodnych.
Marynarz
5 lata temu
Po Polsku nie istnieje termin ani "łódź podwodna" ani "statek podwodny" - Nie się wreszcie ktoś zacznie przygotowywać zanim coś napisze!!!!
apii
5 lata temu
Znaczy, idąc tym tokiem rozumowania to pisowcy też Polacy?
Maruda
5 lata temu
A juz myslalem ze znaleziono "zloty okret podwodny"na Dolnym Slasku!!
cvq
5 lata temu
A nasza myśl techniczna do dzisiaj nie potrafi zbudować okrętów podwodnych. Tylko korwetę ,przerobioną na patrolowca w cenie lotniskowca.
ed
5 lata temu
nie łodzie podwodne ale okręty podwodne i nie naziści ale Niemcy .... do zapamiętania.
ara
5 lata temu
a półtora miecha po nim, z takiej samej misji nie wrócił ORP Orzeł
rezerwista
5 lata temu
Odnaleziony wrak to chyba okręt podwodny a nie statek.
bEqahtJn
...
5 lata temu
Co za bełkot... Pan Kamil Królikowski udowodnił, że nie potrafi korzystać z tłumacza google.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić