REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Piotr Kalsztyn07.12.17 (14:54)

Znaleźli szczątki lwa sprzed milionów lat. To daleki krewny współczesnych kangurów

Skamieniałości datowane są na okres sprzed 19 milionów lat. Odkrycie pozwala spojrzeć na nowo na drzewo genealogiczne starożytnych stworzeń.
Peter Schouten / Journal of Systematic Palaeontology

W Australii znaleziono skamieniałe szczątki nieznanego wcześniej lwa. To drapieżnik, nazywany wakaleo shouteni, który jest krewnym współczesnych torbaczy, m.in. kangurów i koali. Według naukowców, jest to jeden z najbardziej prymitywnych lwów odkrytych do tej pory - czytamy w "The Independent".

Odkryty w Australii gatunek lwa liczy sobie miliony lat. Szacuje się, że wymarł on około 19 mln lat temu. Lew nie był jednak zbyt groźny. Ważył zaledwie 23 kilogramy i wielkością przypominał współczesnego psa.

REKLAMA

Odkrycie pomogło naukowcom zrozumieć drzewo genealogiczne lwów torbaczy. Uważa się, że istniały w Australii co najmniej od 25 milionów lat. Szczątki ujawniły poziom różnorodności wśród tych zwierząt. Dla naukowców było to dość nieoczekiwane, nie zdawali sobie sprawy, że lwy torbacze mogą się od siebie tak bardzo różnić.

Zobacz także: Jak kangur walczy z kotem

Jest również spokrewniony z innym lwem torbaczem – thelacoleo carnifexem. Jego wcześniej odkryty kuzyn miał zęby przypominające sztylety. Uważa się, że był posiadaczem najsilniejszego uścisku zębów ze wszystkich ssaków, które kiedykolwiek istniały. Ważył około 130 kilogramów i stanowił prawdziwe zagrożenie dla prehistorycznego człowieka.

Większość ogromnych torbaczy wyginęła w Australii około 30 tysięcy lat temu. Powodem były zmiany w klimacie na kontynencie oraz pojawienie się człowieka i jego działania łowieckie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij