Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Znaleźli szczątki lwa sprzed milionów lat. To daleki krewny współczesnych kangurów

7
Podziel się

Skamieniałości datowane są na okres sprzed 19 milionów lat. Odkrycie pozwala spojrzeć na nowo na drzewo genealogiczne starożytnych stworzeń.

Znaleźli szczątki lwa sprzed milionów lat. To daleki krewny współczesnych kangurów
(Journal of Systematic Palaeontology, Peter Schouten)
bETqunHF

*W Australii znaleziono skamieniałe szczątki nieznanego wcześniej lwa. *To drapieżnik, nazywany wakaleo shouteni, który jest krewnym współczesnych torbaczy, m.in. kangurów i koali. Według naukowców, jest to jeden z najbardziej prymitywnych lwów odkrytych do tej pory - czytamy w "The Independent".

*Odkryty w Australii gatunek lwa liczy sobie miliony lat. *Szacuje się, że wymarł on około 19 mln lat temu. Lew nie był jednak zbyt groźny. Ważył zaledwie 23 kilogramy i wielkością przypominał współczesnego psa.

*Odkrycie pomogło naukowcom zrozumieć drzewo genealogiczne lwów torbaczy. *Uważa się, że istniały w Australii co najmniej od 25 milionów lat. Szczątki ujawniły poziom różnorodności wśród tych zwierząt. Dla naukowców było to dość nieoczekiwane, nie zdawali sobie sprawy, że lwy torbacze mogą się od siebie tak bardzo różnić.

bETqunHH
Zobacz także: Zobacz także: Jak kangur walczy z kotem

*Jest również spokrewniony z innym lwem torbaczem – thelacoleo carnifexem. *Jego wcześniej odkryty kuzyn miał zęby przypominające sztylety. Uważa się, że był posiadaczem najsilniejszego uścisku zębów ze wszystkich ssaków, które kiedykolwiek istniały. Ważył około 130 kilogramów i stanowił prawdziwe zagrożenie dla prehistorycznego człowieka.

Większość ogromnych torbaczy wyginęła w Australii około 30 tysięcy lat temu. Powodem były zmiany w klimacie na kontynencie oraz pojawienie się człowieka i jego działania łowieckie.

bETqunHN

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETqunIi
KOMENTARZE
(7)
56
4 lata temu
za komuny naukowcy mówili że masło jest rakotwórcze
fgh
4 lata temu
a we francji ewolucja przyspieszyła teraz ślimak jest zaliczany do ryb
fgh
4 lata temu
to pewno schetyna
bETqunIj
nbnnb
4 lata temu
Mogli by dopisac ze to tylko wszystko teorie. Teoria o wielkim wybuchu, teoria Darwina itd. Tak naprawde to nie wiemy nic na pewno.
1234stan
4 lata temu
Ani to lew, ani torbacz, ale naukowcy wychodzą z założenia że cokolwiek wysnują jest prawdą, a jeśli nie? to zbadajcie ? i tu się zaczyna problem: uwierzyć albo weryfikować
aaaa
4 lata temu
To nie jest żadne lew, tylko lew workowaty. Ma tyle wspólnego z lwami co kamień węgielny z węglem kamiennym. Redaktor-tłumacz nie wie o czym pisze. "Australijczyk" również nie zna się w ogóle na zwierzętach. Torbacze do których należał lew workowaty i należy kangur to stara odrębna od wszystkich linia filogenetyczna ssaków, które współcześnie wstępują w Australii oraz Amerykach (głównie południowej). Skamieniałości znaleziono również na Antarktydzie, która kiedyś była pomostem pomiędzy Australią i Ameryką Południową. Jest linią odrębną od pozostałych ssaków, nie ma nic wspólnego z szczurami czy innymi gryzoniami (które faktycznie na izolowanych wyspach często tworzą formy gigantyczne, lub karłowate jak wymarłe słonie na Malcie).
Australijczyk
4 lata temu
Gdyby kangury byly spokrewnione z lwami to mialy by zeby jak sztylety i jadly by mieso. Kangur to wyrosniety gryzon prawdopodobnie szczur przywieziony przed tysiacami lat z Europy lub Chin. Dzieki sprzyjajacemu klimatowi i ogromnym zapasom zywnosci, (szczury jadly wszystko tak jak dzis kangury) przywieziony szczur urosl do rozmiarow zagrazajacych innym zwierzetm. Ten sam proces ewolucji dzieje sie w dzisiejszych czasach na Rotnest Island niedaleko Fremantle. Szczury przywiesione tam z Holandii 200 lat temu urosly juz do rozmiarow malych psow i rosna dalej.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić