o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
wb
|

Zwolnienia ZUS. Co z ubezpieczeniami dla pracowników? Prezes ZUS wyjaśnia

0
Podziel się

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce, rząd podejmuje takie kroki, aby zachować na rynku jak najwięcej miejsc pracy. Firmy masowo zaczęły składać wnioski do ZUS o zwolnienie z obowiązkowych składek. Co takie działania oznaczają jednak dla pracowników?

Prezes ZUS, Gertruda Uścińska zapewnia, że prawo do świadczeń i ciągłość ubezpieczenia będą zachowane
Prezes ZUS, Gertruda Uścińska zapewnia, że prawo do świadczeń i ciągłość ubezpieczenia będą zachowane (PAP, Radek Pietruszka/PAP)
bDSIAvuJ

Polski rząd wystartował z pomocą dla małych firm, aby mogły one przetrwać w tym ciężkim okresie. Jednym z wprowadzonych narzędzi jest zwolnienie ze składek ZUS na okres trzech miesięcy.

Pomoc jest dostępna dla dwóch rodzajów podmiotów. Pierwszym z nich są osoby, które opłacają składki wyłącznie na własne ubezpieczenie natomiast drugim firmy, które do ubezpieczenia społecznego zgłaszają nie więcej, niż 9 pracowników.

Liczba spływających wniosków jest ogromna. Do tej pory ZUS przyjął ich łącznie 3,6 miliona. 1,2 miliona dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a pozostałe 2,4 miliona mikroprzedsiębiorstw. Zakład zwraca się również z uprzejmą prośbą, aby wnioski kierować za pomocą Platformy Usług Elektronicznych.

bDSIAvuL

Zwolnienia ZUS. Co z ubezpieczeniami dla pracowników?

Wiele wątpliwości budzi też to, w jaki sposób naliczać wynagrodzenie pracownika w związku ze zwolnieniem z ZUS. W tej kwestii wszystko działa jednak "po staremu". - Płatnik potrąca wartość składek z wynagrodzenia ubezpieczonego, tak jak robił to do tej pory. Nie przekazuje jednak tych kwot do ZUS, ponieważ jest zwolniony z całości składek - mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Co w takim przypadku z ubezpieczeniem dla pracowników? Prezes ZUS odpowiada na to pytanie jednoznacznie.

W przypadku pracownika wszystkie zwolnione składki traktowane są tak, jakby zostały opłacone i pracownik zachowuje prawo do wszystkich świadczeń i ma ciągłość ubezpieczenia - podkreśla Uścińska.

bDSIAvuR

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDSIAvvm
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić