Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

1000 zł na dziecko. Pierwszy taki wzrost od wielu lat

3

Świadczenie z funduszu alimentacyjnego zostanie podniesione i wyniesie 1000 zł. Taka podwyżka nastąpi po wielu latach - wysokość wsparcia zostanie zmieniona pierwszy raz od 2008 roku. Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać pieniądze?

1000 zł na dziecko. Pierwszy taki wzrost od wielu lat
Wzrośnie świadczenie z funduszu alimentacyjnego (Getty Images)

Środki z funduszu alimentacyjnego są wypłacane wtedy, gdy rodzic nie płaci alimentów. Takie pieniądze uruchamiane są pod warunkiem, że w ostatnich dwóch miesiącach rodzic nie przekazał na dziecko pełnej należności, a komornik nie był w stanie wyegzekwować tych pieniędzy.

Do tej pory świadczenie wynosiło maksymalnie 500 zł. Wiadomo, że teraz ma się to zmienić. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało wzrost świadczenia alimentacyjnego do 1000 zł.

Proponowana zmiana jest też zgodna z oczekiwaniami wyrażanymi przez rodziny z dziećmi, w tym osoby samotnie wychowujące dzieci, będące w trudnej sytuacji finansowej w związku z nieskuteczną egzekucją zasądzonych od rodzica alimentów - przekazano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak dotarł w wyjątkowe miejsce. "Najpiękniejsze plaże"

Podwyżka ma nastąpić 1 października 2024 roku. To niewątpliwie ważna informacja dla wszystkich tych, którzy nie mogą być spokojni o uzyskiwanie alimentów na dziecko.

Świadczenie alimentacyjne. Trzeba spełnić ten warunek

W przypadku świadczenia alimentacyjnego pod uwagę brane jest kryterium dochodowe.

Przyznanie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza miesięcznie kwoty 1209 zł netto.
Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się na okres świadczeniowy tj. od 1 października do 30 września następnego roku kalendarzowego - informuje MRPiPS.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić