500 plus to nie wszystko! Oto świadczenia na dzieci w 2023 roku

189

Już od kilku lat rodzice mogą pobierać świadczenie 500 plus. Nie jest to jednak jedyne wsparcie, z jakiego mogą skorzystać. Co będzie im przysługiwać w 2023 roku?

500 plus to nie wszystko! Oto świadczenia na dzieci w 2023 roku
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Kinek00)

Program gwarantujący comiesięczną wypłatę 500 zł wystartował w 2016 roku. Pierwotnie pieniądze przysługiwały na drugie i kolejne dziecko. Później natomiast zdecydowano, że świadczenie będzie przyznawane na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia.

O świadczenie to mogą ubiegać się rodzice (matka lub ojciec) oraz opiekun faktyczny (tj. osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), jeśli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu. Świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500 + przysługuje również opiekunowi prawnemu dziecka oraz w niektórych przypadkach dyrektorowi domu pomocy społecznej - czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przepowiednia Jackowskiego na 2023 rok

Jak ubiegać się o 500 plus? Istnieją trzy sposoby pozwalające na złożenie wniosku.

  • platforma PUE ZUS;
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl;
  • bankowość elektroniczna.

Pieniądze dla rodziców w 2023 roku

W 2023 roku kontynuowany będzie program pn. "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". W tym przypadku wsparcie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko.

Ci, którzy nie załapią się na wsparcie z RKO, mogą skorzystać ze "żłóbkowego". To 400 zł dofinansowania, które trafia bezpośrednio do danej placówki opiekuńczej.

Jeżeli dziecko uczęszcza do szkoły, to rodzic może skorzystać z 300 plus ("Dobry start"). Te środki są wypłacane raz w roku i mają pomóc w sfinansowaniu wyprawki szkolnej.

Ważny element wsparcia rodzin to również Karta Dużej Rodziny. Uprawnia ona do uzyskiwania rozmaitych zniżek. Mogą z niej korzystać ci, którzy mają co najmniej trójkę dzieci.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić