Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Awaria biletomatu? Sąd: nie powinieneś dostać mandatu

6
Podziel się:

Chciałeś kupić bilet komunikacji miejskiej w automacie, a okazał się on nieczynny, po czym otrzymałeś mandat? Sąd we Wrocławiu uznał, że nie jest to wina pasażera i nie zgodził się z wystawieniem mu kary. Co to oznacza dla pasażerów komunikacji zbiorowej?

Awaria biletomatu? Sąd: nie powinieneś dostać mandatu
Awaria biletomatu. Nie powinieneś dostać mandatu (Policja)

Biletomaty znajdujące się wewnątrz autobusów czy tramwajów ułatwiły życie pasażerów. Przed podróżą nie trzeba bowiem szukać punktów, w których sprzedawane są papierowe, jednorazowe przejazdówki. Problem pojawia się w momencie, gdy urządzenie w pojeździe komunikacji miejskiej jest nieczynne. Takie sytuacje zdarzają się niestety dość często.

W czerwcu 2020 roku do takiej sytuacji doszło we Wrocławiu. Jeden z pasażerów nie zakupił biletu, bo urządzenie było wyłączone. Pech chciał, że doszło do kontroli i otrzymał on mandat w wysokości 150 zł. Wprawdzie złożył odwołanie od tej decyzji, ale MPK Wrocław nie uwzględniło reklamacji. Sprawa znalazła się w sądzie.

Awaria biletomatu. Sąd: nie powinieneś dostać mandatu

Jak informuje "Gazeta Wrocławska", w sprawie zapadł wyrok i sąd stanął po stronie pasażera. Uznał, że w tej sytuacji powinien był on zapłacić jedynie za bilet i podkreślił, że "gapowicz" w tego typu sytuacjach zawsze będzie na przegranej pozycji.

Zobacz także: Rozmowy Putina z liderami Unii Europejskiej? Sceptyczny komentarz wiceszefa dyplomacji

Zwrócono też uwagę na to, że niedziałające urządzenie nie wydaje pasażerowi żadnego potwierdzenia, które później można wykorzystać jako poświadczenie o próbie kupna biletu.

"Co więcej, w razie niepowodzenia transakcji pasażer nie jest w ogóle informowany o tym, czy do jego transakcji przypisany został prawidłowo token, jak również nie jest informowany o numerze tokenu. Nie jest też informowany o przyczynach niepowodzenia transakcji - w szczególności nie ma możliwości ustalenia, czy odmowa sprzedaży biletu wynika z awarii samego urządzenia, awarii systemu operatora płatności, braku połączenia urządzenia z siecią, opóźnienia w przekazaniu informacji przez bank, nieważności karty płatniczej czy wreszcie odmowy autoryzacji transakcji zbliżeniowej przez bank" - czytamy w uzasadnieniu wyroku, który przytacza "Gazeta Wrocławska".

Wprawdzie pasażer może zakupić bilet w specjalnej aplikacji na smartfona, ale sąd zwrócił uwagę na to, że nie ma konieczności jej posiadania, skoro w biletomatach można płacić kartą bankomatową. Na dodatek nie każda osoba w autobusie czy tramwaju posiada przy sobie telefon komórkowy.

Jak zauważa portal spidersweb.pl, w innych miastach do problemu niedziałających biletów podchodzi się różnie. Chociażby w Łodzi w roku 2018 uchwalono przepisy, na mocy których pasażer nie otrzymuje mandatu, jeśli w pojeździe komunikacji miejskiej nie działał biletomat..

W przypadku kontroli w takiej sytuacji osoba korzystająca z komunikacji w Łodzi może wnieść opłatę u kontrolerów. Jeśli nie posiada przy sobie gotówki, otrzymuje "wezwanie do zapłaty dodatkowej, która zostanie anulowana, jeśli w ciągu 7 dni wpłacona zostanie kwota ustalona w ustawie".

W Rzeszowie pasażer ma możliwość odwołania się od kary, jeśli biletomat w autobusie nie działał. W Kielcach nie przewidziano takiej opcji, gdyż "pasażer powinien mieć bilet", a automaty "są tylko jedną z możliwości zakupu biletu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
bvvc
2 miesiące temu
Ja kiedys dostałem mandat bo młody cygan lizal wyświetlacz gdyż był dotykowy no i zrezygnowałem z kupna biletu
NS..
2 miesiące temu
A u mnie we wiosce komańczów w dwóch pseudosklepikach nie kupisz biletu tylko obślizgłą kiełbasę i tańczące mięso
NS..
2 miesiące temu
A u mnie we wiosce komańczów w dwóch pseudosklepikach nie kupisz biletu tylko obślizgłą kiełbasę i tańczące mięso
Maciek
2 miesiące temu
We Wrocławiu właśnie przy zakupie biletu okazało się że nie mam środków na karcie więc została zablokowana. Bilet kupił mi kolega ale jak się okazało w momencie doładowania konta i tak ta operacja została zrealizowana. Okazuje się że zapłaciłem za przejazd pdwójnie a jak bym nie kupił biletu i tak zapłacił bym karę.
n00ne
2 miesiące temu
W Krakowie jest tak już od dawna....
Jurek
2 miesiące temu
Ja mam swój biletomat kieszonkowy przy sobie i po problemie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić