Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. TOS
|

Brytyjscy żołnierze zasiedli za kierownicami. Rusza operacja "Escalin"

60
Podziel się:

Od poniedziałku wojsko pomaga w rozwożeniu paliwa w Wielkiej Brytanii. Taki jest skutek przedłużającego się kryzysu związanego z brakiem kierowców na Wyspach. Ma to rozwiązać problem z brakami na stacjach w kilku regionach kraju.

Brytyjscy żołnierze zasiedli za kierownicami. Rusza operacja "Escalin"
Brytyjscy żołnierze zasiedli za kierownicami cystern. Rusza operacja "Escalin" (Getty Images, 2021 Anadolu Agency)

W operacji Escalin uczestniczy ok. 200 żołnierzy, z czego połowa to kierowcy. Przez ostatnie kilka dni przechodzili oni szkolenie z obsługi cystern i zbiorników paliwowych w jednej z firm z hrabstwa Essex, zajmującej się logistyką produktów naftowych. Większość z nich rozwozi paliwo do stacji w południowo-wschodniej Anglii.

Brytyjski rząd jest jednak krytykowany za to, że wojsko nie zostało użyte wcześniej, bo braki na stacjach – wywołane panicznym kupowaniem paliwa w związku z obawami o problemy z dostawą – rozpoczęły się już w poprzedni weekend.

Zapasy w Londynie i południowej Anglii odbudowują się w nieco wolniejszym tempie niż w innych częściach Wielkiej Brytanii, więc zaczęliśmy rozmieszczać personel wojskowy, aby zwiększyć podaż w tych obszarach. Ponad połowa z tych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie dostaw paliwa, została oddelegowana do terminali obsługujących Londyn i południowo-wschodnią Anglię – poinformował w poniedziałek rzecznik brytyjskiego rządu.
Zobacz także: Polski Ład. Dr Dudek: Podatki wzrosną, bo budżet się nie spina

Kryzys paliwowy na Wyspach. Imigranci na ratunek

Petrol Retailers Association, organizacja skupiająca właścicieli stacji benzynowych, głównie małych i średnich, poinformowała, że problemy "praktycznie się skończyły" w Szkocji oraz w północnej i środkowej Anglii, gdzie w niedzielę tylko 6 proc. stacji benzynowych nie miało paliwa.

Natomiast w Londynie i w południowo-wschodniej Anglii brakowało go na 22 proc. stacji, zaś 60 proc. miało zarówno benzynę, jak i ropę naftową. W skali całego kraju paliwa brakowało na 17 proc. stacji, a 67 proc. miało oba rodzaje.

PRA wyraziła zadowolenie z wysłania wojska do pomocy, ale zaznaczyła, że będzie to miało jedynie ograniczony wpływ na sytuację. Operacja Escalin została pierwotnie przygotowana na wypadek ewentualnych braków paliwa po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, co nastąpiło 31 grudnia 2020 roku.

W piątek brytyjski rząd ogłosił, że w celu poprawy sytuacji z zaopatrzeniem w paliwo wyda tymczasowe wizy 300 zagranicznym kierowcom cystern.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(60)
uk. . .
9 miesięcy temu
Kierowca jak nie będzie wiedział gdzie gaśnica w aucie -mandat , pilot drona - mandat, podwyżka opłaty jakiejś "mocowej" -podwyżka ,cena paliwa -podwyżka, wywóz smieci podwyżka. A obiecywali że nie będzie podwyżek! Zobaczymy po zimie jak będziecie śpiewać jak mróz przyciśnie he he
uk. . .
9 miesięcy temu
Ależ Polacy to zawistny naród! Poczekajcie już niedługo w pl. będzie zielona wyspa stereo. Bo jedna już jest he he
Wszystko było...
9 miesięcy temu
Ok gdyby wam jeszcze ktokolwiek w to uwierzył :)
asas
9 miesięcy temu
bida tam az skrzypi .wyslalem troche chleba i smalec moim dzieciom zeby nie glodowaly.
gnago
9 miesięcy temu
A śmiali się z komuny że samo tworzy trudności które zwycięsko pokonuje. A tu takie "porządne" królestwo GB
Aleksander
9 miesięcy temu
Co kraj to obyczaj i nie ma czego i potrzeby im pomagać sami sobie poradzą. Kierowca powinien pracować w swym kraju a nie robić za parobka u obcego i jeszcze bardzo roszczeniowego prawda.
Grzesiek
9 miesięcy temu
Człowiek się uczy całe życie, przyznam nie wiedziałem że w Anglii można kupić ropę naftową na stacji, tylko po co? Oni tam mają rafinerię w domach czy jak?
Luk
9 miesięcy temu
Zobaczymy jak zaczną żołnierze strajkować wtedy zobaczymy do czego będą potrzebni do obrony kraju czy wożenia pizzy
Sien
9 miesięcy temu
A Rafal Ziemkiewicz pojechal pomoc wozic paliwo i co
Panika!
9 miesięcy temu
Jest problem. Imperium upada. A tu psikus! Stu żołnierzy uratowało brytyjską cywilizację. Szkoda. Bo już z 50 tysięcy polskich kierowców szykowało się na tysiącfuntową tygodniówkę.
Mario
9 miesięcy temu
czyli uruchomili 100 cystern . Ciekawe na jak długo to starczy ?
Jems
9 miesięcy temu
W zasadzie tylko do tego angoli wojsko się nadaje
Jerzy
9 miesięcy temu
Niepotrzebni? Wojsko będzie jeździło już zawsze? Gimbaza!
a to ci heca
9 miesięcy temu
chcieli to mają nic mi ich nie szkoda, niech się biorą do roboty !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić