aktualizacja 

Były premier Francji dostał fuchę w... rosyjskiej firmie. Właściciele to dobrzy znajomi Putina

58

Francois Fillon, były premier Francji, dostał stanowisko w zarządzie rosyjskiej firmy Sibur - największego w Europie Wschodniej koncernu petrochemicznego. Zaledwie pół roku temu trafił do innej rosyjskiej firmy z tej branży. Kreml nie ukrywa, że kiedy Fillon był premierem, miał "raczej dobre" relacje z prezydentem Władimirem Putinem.

Były premier Francji dostał fuchę w... rosyjskiej firmie. Właściciele to dobrzy znajomi Putina
Francois Fillon i Władimir Putin, 2013 rok (East News, MICHAEL KLIMENTYEV)

Francois Fillon był premierem w latach 2007-2012, w czasach, gdy w fotelu prezydenta zasiadał Nicolas Sarkozy. O jego nowej pracy w spółce Sibur donosi Reuters. Jak czytamy, głównym udziałowcem firmy jest Leonid Michelson, który stoi też na czele innej firmy - Novateku, największego rosyjskiego producenta skroplonego gazu. Drugim najważniejszym udziałowcem Siburu jest Giennadij Timczenko.

Były premier Francji trafił do spółki "skarbnika Putina"

Obydwaj mają bardzo dobre relacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, a Timczenko jest nawet nazywany "skarbnikiem Putina".

Jak podaje Reuters, Kreml nie ukrywa, że Fillon w czasie, gdy był premierem, miał "raczej dobre" relacje z Władimirem Putinem. Potwierdza to już jego wcześniejsza posada - w czerwcu tego roku Fillon trafił do innej rosyjskiej spółki, Zarubieżnieftu.

Zobacz także: Presja płacowa. "Inflacja to ukryty podatek"

Agencja przypomina też, że Fillon nie jest pierwszym byłym zachodnim politykiem wysokiej rangi, który na politycznej emeryturze związał się z rosyjskimi firmami.

Zachodni politycy w rosyjskich spółkach

Były niemiecki kanclerz Gerhard Schroeder jest szefem rady dyrektorów spółki odpowiadającej za działanie rosyjskiego gazociągu Nord Stream. Z kolei Karin Kneiss, była austriacka minister spraw zagranicznych, trafiła do Rosnieftu.

Autor: TOS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić