aktualizacja 

Chiny zagrażają USA. Pomaga im koronawirus

219

Wkrótce chińska gospodarka wyprzedzi gospodarkę USA. Ma to mieć miejsce już niedługo, bo za zaledwie 8 lat. 5 lat wcześniej, niż przewidywano, twierdzi BBC, opierając się na eksperckich obliczeniach.

Chiny zagrażają USA. Pomaga im koronawirus
Chińska gospodarka największą na świecie do 2028 r. (Getty Images)

Chiny największą gospodarką na świecie już w 2028 roku, podaje BBC. Taki scenariusz może mieć miejsce, na co wskazują statystyki, interpretowane przez ekspertów, którzy na ich podstawie są w stanie przewidzieć przyszłość Chin.

Jeszcze niedawno podejrzewano, że Chiny prześcigną USA, ale 5 lat później, w 2033 roku. Ten czas jednak dramatycznie się zmniejsza, ze względu na COVID-19. Pandemia koronawirusa, choć przeszkadza większości rządom w bogaceniu się, a wręcz powoduje miliardowe straty, w Chinach również powoduje straty, ale o wiele mniejsze.

Brytyjskie Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych twierdzi, że Chiny mają bardzo dobrą strategię radzenia sobie z COVID-19, w przeciwieństwie do USA czy do całej Europy. Co jednak najciekawsze, według badań ekspertów trzecią gospodarką na świecie, po USA, z czasem stać się mają także Indie.

To w Chinach koronawirus pojawił się po raz pierwszy. Jednak Chińczycy poradzili sobie z chorobą bardzo dobrze, szybko reagując na zagrożenie, stosując się do obostrzeń, a ostatecznie minimalizując zachorowania prawie do zera w szybkim tempie. O wiele szybszym, aniżeli stanie się to w przyszłości w USA czy w Europie, dzięki szczepionce.

Pandemia Covid-19 i związane z nią konsekwencje gospodarcze z pewnością przechyliły tę rywalizację na korzyść Chin - czytamy w raporcie CEBR, cyt. przez BBC.

Jak dowiadujemy się z raportu, gospodarka USA będzie rosła o 1,9% rocznie (do roku 2024). Następnie o 1,6%.

A w Chinach? Gospodarka rosnąć będzie o... 5,7% (do 2025 roku). Następnie o 4,5% (do 2030 roku). W międzyczasie prześcignie gospodarkę USA.

Czy oznacza to, ze standard życia przeciętnego Chińczyka polepszy się, skoro gospodarka stanie się nr 1 na świecie? Jak podaje BBC, nic bardziej mylnego. Standard życia obywatela Chin wciąż będzie gorszy, niż przeciętnego Amerykanina. Wpływ ma na to m.in. fakt, że w Chinach żyje o wiele więcej obywateli, niż w USA.

Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić