Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|
aktualizacja

Chiny zagrażają USA. Pomaga im koronawirus

104
Podziel się:

Wkrótce chińska gospodarka wyprzedzi gospodarkę USA. Ma to mieć miejsce już niedługo, bo za zaledwie 8 lat. 5 lat wcześniej, niż przewidywano, twierdzi BBC, opierając się na eksperckich obliczeniach.

Chiny zagrażają USA. Pomaga im koronawirus
Chińska gospodarka największą na świecie do 2028 r. (Getty Images)

Chiny największą gospodarką na świecie już w 2028 roku, podaje BBC. Taki scenariusz może mieć miejsce, na co wskazują statystyki, interpretowane przez ekspertów, którzy na ich podstawie są w stanie przewidzieć przyszłość Chin.

Jeszcze niedawno podejrzewano, że Chiny prześcigną USA, ale 5 lat później, w 2033 roku. Ten czas jednak dramatycznie się zmniejsza, ze względu na COVID-19. Pandemia koronawirusa, choć przeszkadza większości rządom w bogaceniu się, a wręcz powoduje miliardowe straty, w Chinach również powoduje straty, ale o wiele mniejsze.

Brytyjskie Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych twierdzi, że Chiny mają bardzo dobrą strategię radzenia sobie z COVID-19, w przeciwieństwie do USA czy do całej Europy. Co jednak najciekawsze, według badań ekspertów trzecią gospodarką na świecie, po USA, z czasem stać się mają także Indie.

To w Chinach koronawirus pojawił się po raz pierwszy. Jednak Chińczycy poradzili sobie z chorobą bardzo dobrze, szybko reagując na zagrożenie, stosując się do obostrzeń, a ostatecznie minimalizując zachorowania prawie do zera w szybkim tempie. O wiele szybszym, aniżeli stanie się to w przyszłości w USA czy w Europie, dzięki szczepionce.

Pandemia Covid-19 i związane z nią konsekwencje gospodarcze z pewnością przechyliły tę rywalizację na korzyść Chin - czytamy w raporcie CEBR, cyt. przez BBC.

Jak dowiadujemy się z raportu, gospodarka USA będzie rosła o 1,9% rocznie (do roku 2024). Następnie o 1,6%.

A w Chinach? Gospodarka rosnąć będzie o... 5,7% (do 2025 roku). Następnie o 4,5% (do 2030 roku). W międzyczasie prześcignie gospodarkę USA.

Czy oznacza to, ze standard życia przeciętnego Chińczyka polepszy się, skoro gospodarka stanie się nr 1 na świecie? Jak podaje BBC, nic bardziej mylnego. Standard życia obywatela Chin wciąż będzie gorszy, niż przeciętnego Amerykanina. Wpływ ma na to m.in. fakt, że w Chinach żyje o wiele więcej obywateli, niż w USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(104)
Egon222
rok temu
To trzeba z Chinami trzymać a nie z USA. Oni mogą nam zbudować lepszą elektrownie atomową i w nowej technologii na Tor a nie przestarzałej i niebezpiecznej uranowej. Myśliwce F-35 też mają, tyle że udoskonalone i tańsze niż z USA. Sojusz wojskowy też możliwy i sądzę, że prędzej by pomogli w razie czego niż USA.Na wyjaśnianie powodów tego nie miejsce tutaj. CPK to aż pieją, żeby zbudować i kasę wykładają. Trzeba tylko wytargować jak najlepsze warunki dla nas.
art
2 lata temu
chiny sobie dobrze poradziły z covid? a niby w jaki sposób w tak skrajnej biedzie, braku dostępu do medycyny, ogólnej biedzie i takiemu zagęszczeniu? otwórzcie ludzie oczy, zacznijcie myśleć!!!
Geo
2 lata temu
Tak się składa że w naszej sytuacji geopolitycznej między Niemcami i Rosją to USA są gwarantem naszego bezpieczeństwa w Europie, zresztą to dzięki postawie USA i Francji w Wersalu po I wojnie Polska była i jest stosunkowo duza, nie ma się więc czym cieszyć że USA słabną, gorzej że trafimy między dwa fronty, poza tym dowiedziono, na podstawie porównania północy USA z południem sprzed wojny secesyjnej, że niewolnictwo jest bardziej efektywne od kapitalizmu, tylko co z tego właściwie wynika,na pewno nic optymistycznego...
Robol
2 lata temu
Jakiś czas temu w programie „Galileo” oglądałem reportaż z fabryki produkującej kijki do selfie , toż to obóz pracy . Dziwny ten chiński komunizm wolę ten „krwiożerczy „ kapitalizm.
Jagger
2 lata temu
USA prędzej doprowadzi do wojny niż pozwoli się zdetronizować. I wcale nie musi to być bezpośrednie starcie z Chinami.
Huawei
2 lata temu
Chińska Republika Ludowa już dawno prześcignęła ten śmieszny i żałosny kraik. Ludność: 1,400 mld vs 330 mln. Jak myślisz kto wygra? Brawo Chiny, brawo Panie Prezydencie Xi!
neoconstantin
2 lata temu
Czyli w ciągu najbliższych pięciu lat, możemy spodziewać się wybuchu wojny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
nick
2 lata temu
o to im chodziło, koronawirus załatwił sprawę, dziwne że u nich już go nie ma
bacA
2 lata temu
USA przy China to czeci Świat!!!! CZECI!!!! Byłem w jednym i drugim to wiem.
gość
2 lata temu
Co się dzieje, ze w Polsce Chiny naparzają się z USA?
polak
2 lata temu
Bardzo dobra wiadomość dla świata
Odkrycie !
2 lata temu
Chiny po to stworzyły koronawirusa, żeby zagrozić USA !
he he he...
2 lata temu
A taka Brazylia wypala lasy tropikalne nie przejmując się ani trochę ekologami. Już wkrótce będą doganiać największe gospodarki Azji.
Pozorovatel
2 lata temu
Gratuluję Chińczykom! Świat z osłabioną Ameryką będzie o wiele lepszy. Dzisiaj jest to potężny rozbójnik, który przybrał na swój grzbiet tak wiele uzbrojenia, że słania się pod jego ciężarem. Dzisiaj oczekuję od Chin tworzenia silnych więzi z Rosją, Niemcami i Francją. Naszą Pomroczną można pominąć nieco już zapomnianą już koncepcją eksterytorialnego korytarza Wchód-Zachód. My tymczasem będziemy budować swoją potęgę poprzez przedłużenie Przekopu Wiślanego aż do Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Łodzią. Zbudujemy wtedy potężny sojusz z wzajemnie nienawidzącymi się Ukraińcami i Węgrami.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić