Dlaczego chleb jest tak drogi? Ekspert tłumaczy

28

Początek pandemii zainicjował podwyżki cen żywności. Niestety, końca tych zmian nie widać... Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku pieczywa. Nic nie wskazuje na to, by miało być taniej.

Dlaczego chleb jest tak drogi? Ekspert tłumaczy
Dlaczego chleb jest tak drogi? (Pixabay)

Przed kilkoma laty bochenek chleba razowego kosztował 4 zł. Obecnie trudno znaleźć ten produkt za mniej niż 10 złotych.

Mirosław Kurek, który jest prezesem Stowarzyszenia Rzemieślnik, zwraca uwagę na istotne podwyżki. Tylko w 2023 roku - według Głównego Urzędu Statystycznego - pieczywo zdrożało aż o 20 procent. Co doprowadziło do takich zmian?

Wynikało to z wysokich cen energii i gazu oraz rosnących kosztów pracy. Piekarze zarabiają po 5-6 tys. zł na rękę i trzeba zapewnić im podwyżki. Brakuje na rynku piekarzy, dlatego musimy o pracowników dbać - podkreślił Kurek, cytowany przez "Super Express".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Drożyzna przed Świętami. Oto, co mówią Polacy

Niestety, przyszłość nie zapowiada się pozytywnie. W 2024 roku znów mają wzrosnąć koszty energii, a poza tym płaca minimalna podniesiona zostanie o kolejne 700 zł. To z kolei oznacza następne podwyżki cen pieczywa.

O ile wzrosną ceny chleba?

Ekspert stwierdził, że póki co trudno przewidzieć, czy ceny chleba wzrosną o 5, 10 czy może 15 procent.

Zresztą zależy to też od rodzaju pieczywa oraz od piekarni. Na rynku mamy pieczywo zarówno z dużych zakładów przemysłowych, jak i z małych, rzemieślniczych piekarni. Te drugie zapewniają pieczywo najwyższej jakości, bez dodatku środków, które przyspieszają wzrost ciasta albo opóźniają proces wysychania. Siłą rzeczy pieczywo przez nie sprzedawane jest droższe - podsumował prezes Stowarzyszenia Rzemieślnik, którego słowa przytacza "SE".
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić