aktualizacja 

Donald Tusk skomentował dane. "Łatwiej wygrać niż dożyć"

51

Najnowszy "Indeks cen w sklepach detalicznych", który został przekazany PAP, wskazuje na to, że w sierpniu w sklepach było drożej średnio o ponad 23,7 proc. (rok do roku). Do najświeższych danych kąśliwie odniósł się Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Donald Tusk skomentował dane. "Łatwiej wygrać niż dożyć"
Donald Tusk (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Najnowszy "Indeks cen w sklepach detalicznych" wskazuje na to, że zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów. Warto spostrzec, że o 13 proc. wzrosły ceny owoców, a o 15 proc. - warzyw.

"Super Express" przytacza analizy eksperta dotyczące drożyzny. Hubert Gąsiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie uważa, iż główną przyczyną dwucyfrowego wzrostu cen produktów we wszystkich kategoriach był wzrost kosztów produkcji. Chodzi głównie o koszty energii, ropy naftowej i koszty pracy, które są niezbędne przy produkcji większości produktów.

Analizy cen sugerują, że w sierpniu znowu najmocniej podrożały produkty tłuszczowe, tj. o 58,9 proc. rdr. Najbardziej zdrożał olej (73,2 proc.), a także margaryna (58,4 proc.) czy też masło (45,2 proc.).

Drożyzna w sklepach. Mocny komentarz Donalda Tuska

Do kolejnych wzrostów cen odniósł się już Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Przy tej okazji uderzył w Prawo i Sprawiedliwość.

To nie sondaż, to prawdziwe wyniki: cukier 92%, olej 73%, margaryna 58%, masło 45%, mąka 38%, ryż 30%. Tyle podrożały rok do roku! Wybory? Łatwiej będzie wygrać niż dożyć! - skomentował Donald Tusk za pośrednictwem Twittera.

Do rosnących cen w rozmowie z "Super Expressem" odnosił się też Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, będącego spółką Skarbu Państwa. Jego prognoza wskazuje na to, że szczyt inflacji będzie się kształtować przez najbliższe pół roku. Zaznaczał ponadto, że pozytywnym faktem jest to, iż "impuls do wzrostu cen wygasa". Spostrzegał też, że inflacja zaskoczyła poprzez ceny żywności.

Eksperci uznali, że wyhamowanie cen paliw sprawi, iż w pozostałych branżach inflacja wyhamuje. Jednak w tym wszystkim chodzi o trend. Nie będziemy mieli, na szczęście do czynienia z dalszym znaczącym skokiem inflacji - mówił Borys.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Tusk czy Trzaskowski na premiera? Poseł PO jednoznacznie
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić