Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Duże zmiany w 300 plus. Można łatwo stracić pieniądze

7
Podziel się:

Rząd zapowiedział zmiany w programie pomocowym "Dobry Start" znanym powszechnie jako 300+. Od teraz rodzice będą mogli ubiegać się o wsparcie dla uczniów na nowych zasadach. W znowelizowanych przepisach roi się od haczyków, a nabór wniosków rusza już niedługo.

Duże zmiany w 300 plus. Można łatwo stracić pieniądze
Nadchodzą zmiany w 300+. Co powinni wiedzieć rodzice? (Getty Images)

"Dobry Start" to program skierowany do rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Jego głównym założeniem jest wypłata raz w roku świadczenia w wysokości 300 złotych na każde uczące się dziecko do ukończenia przez nie 20 roku życia. Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, rządową pomoc może otrzymać do 24. roku życia.

Świadczenie 300 plus jest powszechne i przysługuje na każde dziecko, niezależnie od dochodów rodziców. Nie jest jednak przyznawane z urzędu. Aby pieniądze zostały wypłacone, rodzice muszą złożyć odpowiedni wniosek.

Rząd planuje zmiany w programie 300+. Projekt rozporządzenia jest już gotowy i wejść ma w życie jeszcze w tym roku. Co powinni wiedzieć rodzice?

Zmiany w programie 300+. Jak i kiedy złożyć wniosek?

Wnioski o pieniądze w ramach 300 plus można składać już od 1 lipca. Termin składania dokumentów upływa 30 listopada. Im wcześniej rodzic złoży wniosek, tym szybciej otrzyma pieniądze.

Pierwszą kluczową zmianą w programie 300+ jest sposób składania wniosków. W tym roku będzie można zrobić to wyłącznie przez internet. Do tej pory wnioski można było składać także w formie papierowej w urzędzie lub na poczcie.

Teraz rodzice będą jednak tej możliwości pozbawieni. Rząd argumentuje, że internetowa forma składania wniosków jest dużo bezpieczniejsza w dobie pandemii.

Urzędnicy nie zapominają jednak o osobach, które nie mają dostępu do internetu. W urzędach gmin udostępnione zostaną specjalne stanowiska umożliwiające składanie wniosków o 300+. Tym, którzy będą mieli kłopot z obsługą komputera, w razie potrzeby będą pomagać pracownicy urzędów.

Gdzie złożyć wniosek o 300+? Od teraz wypłatą świadczenia zajmie się ZUS

Wniosków o 300+ od tego roku nie będą obsługiwały urzędy gmin. Wypłatą świadczenia zajmie się ZUS. Wnioski w programie "Dobry Start" od 1 lipca składać będzie można przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Wiele rodziców najprawdopodobniej miało już z PUE ZUS do czynienia. To właśnie w niej można było bowiem wygenerować bony turystyczne. Wnioski o 300+ składać będzie można także w bankowości elektronicznej.

Zmiany w 300 plus. Już nie dostaniemy pieniędzy do ręki

Od tego roku planowane są także zmiany w wypłacie świadczenia. Rodzice nie będą mogli już otrzymać go w formie gotówki. Jedyna możliwość otrzymania pieniędzy to przelew na rachunek bankowy.

To rewolucja jeśli chodzi o sposób wypłaty świadczeń socjalnych. Rząd tłumaczy się w tym przypadku oszczędnościami. Według wyliczeń, na wypłatach 300+ przez Internet rząd zaoszczędzić ma 488 mln zł w ciągu najbliższych 10 lat.

Koszt zlecenia przez ZUS wykonania pojedynczego przekazu pocztowego przez operatora pocztowego w postaci Poczty Polskiej S.A. wynosi obecnie 7,12 zł podczas gdy koszt przelewu bankowego realizowanego na zlecenie ZUS-u to 0,06 zł – można przeczytać w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Obejrzyj także: 300 plus do waloryzacji? "Decyzja w przyszłym roku"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
dede
rok temu
A ja sie pytam czemu nie ma jeszcze programu FLASZKA+?
Natural
rok temu
Nie pozwól swojemu dziecku swobodnie oddychac inaczej zabierzemy ci pieniądze #nwo
Tereska
rok temu
500+ nie powinno być w formie gotówkowej tylko bonu kontrolowanego to są pieniądze dla dzieci a nie rodziców widzimisię
Magda
rok temu
Rządzący robią teraz dobrą minę do złej gry po prostu kończy się kasa na wydatki dla wielkiego halo polityki prorodzinnej zaczynają się wygórowane wymagania i szukanie oszczędności
zez
rok temu
To jest znowu nabijanie bankom klientów, poprzez zmuszanie do zakładania konta. Jeżeli jestem zmuszony założyć konto, to dlaczego muszę płacić za jego obsługę lub za dojazd do banku, aby wybrać pieniądze. Nie wszyscy chcą mieć ror-y, karty debetowe i totalną inwigilację.
Kachna
rok temu
Kolejny krok do wycofania pieniądza materialnego, a wprowadzenie waluty cyfrowej. Jak ktoś nie ma konta, to ich zmuszą do jego założenia. Potem jeszcze emerytów zmuszą do założenia konta, żeby przelewać emeryturę i pyk - nowy porządek gotowy. Wszyscy będą już mieli konto bankowe. Spryciarze.
Xxx
rok temu
Dostajesz od państwa 500 zł a państwo zabiera ci 600 tak to działa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić