Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Emeryci mogą sporo zyskać. Liczy się czas

10
Podziel się:

Część seniorów, która dorabia do emerytury, ma już tylko nieco ponad miesiąc, by postarać się o korzystne przeliczenie świadczenia. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązywać zaczną nowe przepisy, które ograniczą taką możliwość.

Emeryci mogą sporo zyskać. Liczy się czas
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

"Fakt" podaje, że około 500 tys. seniorów obecnie dorabia do świadczeń. W związku z tym mogą występować do ZUS o ich przeliczenie.

Jest to bardzo korzystne szczególnie dla osób posiadających emeryturę wyliczoną według starych zasad (osoby urodzone do 31 grudnia 1948 roku). Mają one wyliczaną emeryturę na nowo, przy uwzględnieniu wyższej kwoty bazowej.

Od 2022 r. jednak taka możliwość zniknie, przy przeliczeniu świadczeń będą doliczane tylko nowe składki (kwota bazowa się nie zmieni) - podkreśla "Fakt".

W związku z tym ci, którzy chcieliby zyskać, muszą się pospieszyć z wnioskiem do ZUS. Zostało już tylko pięć tygodni na to, by otrzymać korzystne przeliczenie. Później zasady się zmienią.

Przeliczanie emerytur tylko raz w roku

Aktualnie seniorzy, którzy mają świadczenia wyliczone na starych zasadach, pod warunkiem dorabiania, mogą przeliczyć emeryturę raz na kwartał. Od 2022 roku to również się zmieni. Takie przeliczenie będzie możliwe bowiem tylko raz w roku.

Zobacz także: Szczyt klimatyczny COP26. Ekspert jednoznacznie o porozumieniu w Glasgow
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Świerzy emery...
7 miesięcy temu
Urodzeni przed 1948 rokiem??? To oni mają teraz 73 lata wzwyż! Oni jeżeli jeszcze żyją to fajne muszą mieć emeryturki że muszą jeszcze dorabiać. Współczuję im że muszą żyć w takim państwie gdzie rządzący no to słowo akurat sarkastyczne na jedną kolacyjkę wydają z państwowej kasy czyli nasze pieniądze więcej niż z kilkanaście średnich emerytur które muszą nam starczyć na cały miesiąc klepania biedy.
msms01
7 miesięcy temu
Chcieli, to mają. Niech dalej popierają mafię PiS.
emeryt
7 miesięcy temu
Szkoda, że chociaż raz nie napiszecie prawdy jak dużo emeryci już sporo stracili
Poszkodowany ...
7 miesięcy temu
Rząd Pani Suchockiej dziurę budżetową załatał zabierając emerytom 10%,a później Pani Premnier została amabsadorem we Watykanie.Kolejne rządy postępują tak samo - najlepiej ograbić najuboższych - trąbiąc, jakie to podwyżki dostaną, a w rzeczywistości to w wyniku inflacji otrzymają obniżkę. przykład ekogroszek cena za 1 tonę wzrosła o 1000,-zł czyli wzrost za 5 ton 5.000,-zł , a gdzie reszta gaz, energia, chleb itd totalna obniżka świadczeń, ale ludzie się cieszą, że dostają więcej.... Kometarze nie wystarczą
bolek
7 miesięcy temu
ale na innym swiecie bo tu ceny elektryki gazu jedzenia paliw to dla zarobkow wladzy a nie dla emeryta
realista
7 miesięcy temu
Mnie w marcu 2021 zabrano ofe by dać emerytom obiecane 13-tki przez co ja będę mieć niższą emeryturę. Złodziejstwo na masową skalę bo dali emerytom a i tak zaraz im zabiorą z nawiązką.
Eli
7 miesięcy temu
Przecież jest to mniej opłacalne przeliczenie 1 raz w roku. Było 4 razy do roku to emeryt powiększał swoją emeryturę o więcej pieniędzy pracując na etat.
bodzio.
7 miesięcy temu
Głupi ten kto dorabia jawnie.
Josie
7 miesięcy temu
Najpierw rząd namawia emerytów żeby poszli do pracy i sobie dorabiali do emerytury żeby mieli większe, teraz zmieniają zasady naliczeń, nie dość, że pobierają podatki to zmieniają zasady naliczeń żeby emeryt nie miał zbyt wiele kasy.
Sober
7 miesięcy temu
Podatki, akcyzy, mandaty w górę, teraz rząd zmieniając zasady dobrał się do portfeli emerytów, w większości swoich wyborców.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić