Emeryci mogą sporo zyskać. Liczy się czas

11

Część seniorów, która dorabia do emerytury, ma już tylko nieco ponad miesiąc, by postarać się o korzystne przeliczenie świadczenia. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązywać zaczną nowe przepisy, które ograniczą taką możliwość.

Emeryci mogą sporo zyskać. Liczy się czas
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

"Fakt" podaje, że około 500 tys. seniorów obecnie dorabia do świadczeń. W związku z tym mogą występować do ZUS o ich przeliczenie.

Jest to bardzo korzystne szczególnie dla osób posiadających emeryturę wyliczoną według starych zasad (osoby urodzone do 31 grudnia 1948 roku). Mają one wyliczaną emeryturę na nowo, przy uwzględnieniu wyższej kwoty bazowej.

Od 2022 r. jednak taka możliwość zniknie, przy przeliczeniu świadczeń będą doliczane tylko nowe składki (kwota bazowa się nie zmieni) - podkreśla "Fakt".

W związku z tym ci, którzy chcieliby zyskać, muszą się pospieszyć z wnioskiem do ZUS. Zostało już tylko pięć tygodni na to, by otrzymać korzystne przeliczenie. Później zasady się zmienią.

Przeliczanie emerytur tylko raz w roku

Aktualnie seniorzy, którzy mają świadczenia wyliczone na starych zasadach, pod warunkiem dorabiania, mogą przeliczyć emeryturę raz na kwartał. Od 2022 roku to również się zmieni. Takie przeliczenie będzie możliwe bowiem tylko raz w roku.

Zobacz także: Szczyt klimatyczny COP26. Ekspert jednoznacznie o porozumieniu w Glasgow
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić