Fatalne wieści. To wydarzy się na stacjach

76

Narzekacie na drożyznę na stacjach paliw? To oczywiście zrozumiałe, bo ceny są naprawdę wysokie. Niestety, najnowsze prognozy nie napawają optymizmem. Ma być bowiem jeszcze drożej!

Fatalne wieści. To wydarzy się na stacjach
Ceny na stacjach poszybują w górę (Pixabay)

Początek stycznia na stacjach paliw był względnie spokojny. Niestety, dynamika zmian ceny benzyny wzrosła. Urszula Cieślak i Rafał Zywert w komentarzu dla serwisu reflex.com.pl spostrzegli, iż jest to konsekwencja podwyżek cen hurtowych.

Te od pierwszych dni 2023 roku sukcesywnie rosły. Teraz są już o ponad 30 groszy na litrze wyższe niż na początku stycznia. W przypadku diesla jest to natomiast już tylko 12 groszy na litrze.

Reflex podaje, że obecnie średnie ceny na stacjach benzynowych wynoszą odpowiednio: 95 – 6,64 zł/l (+10 gr/l), bezołowiowa 98 – 7,36 zł/l (+9 gr/l), olej napędowy 7,65 zł/l (+2 gr/l), autogaz 3,20 zł/l (+5 gr/l) - donosi money.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Obajtek może obawiać się kontroli NIK? "Cofamy się w polityce gospodarczej do czasów PRL"
Podwyżki cen benzyn z rynku hurtowego w znacznym stopniu przeniosły się już na stacje paliw, ale dalej jest miejsce na podwyżki do 10 groszy na litrze w kolejnym tygodniu. Nieco spokojniej wygląda sytuacja na rynku oleju napędowego. Ceny, co prawda, mogą wzrosnąć, ale nie będą to takie podwyżki jak w przypadku benzyny. Prawdopodobnie kolejny tydzień z rzędu będą rosły ceny autogazu, który od początku roku zdrożał już o 8 proc. (23 gr/l) - podkreślają Cieślak i Zywert na reflex.com.pl.

Unijne embargo a ceny na stacjach paliw

Eksperci nawiązali też do embarga na import rosyjskiego diesla do Unii Europejskiej.

Wpływ unijnego embarga na import rosyjskiego diesla do UE może być zauważalny dopiero w marcu czy kwietniu, ze względu na wysoki poziom zapasów diesla na rynku ARA oraz rekordowy poziom eksportu rosyjskiego diesla w grudniu i styczniu. Rynek oczekuje, że OPEC+ na zaplanowanym na 1 lutego spotkaniu online nie zmieni limitów produkcji - podsumowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić