Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Inflacja nie oszczędziła Kościoła. Ceny mszy w górę

15

Kościół w Chorwacji reaguje na wszechobecne wzrosty cen. Podjęto decyzję o zmianie wysokości opłat za odprawianie przez kapłana mszy w określonej intencji. Taki ruch postanowiła wykonać Konferencja Episkopatu Chorwacji. O szczegółach informuje tamtejsza telewizja N1.

Inflacja nie oszczędziła Kościoła. Ceny mszy w górę
Ceny za mszczę w Chorwacji wzrosną (Pixabay)

Wierni będą musieli więcej płacić za mszę we wskazanej intencji. Chorwacka telewizja N1 zapowiedziała, że od 1 lipca 2024 roku opłata wzrośnie z obecnych 7 do 10 euro. Zmiana będzie dotyczyć wszystkich parafii, które znajdują się na terytorium Chorwacji.

Kościół chorwacki ustalił także cenę mszy gregoriańskich, a więc serii mszy odprawianych w ciągu 30 kolejnych dni tak szybko, jak to tylko możliwe po śmierci danej osoby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Roznerski przed laty zmagał się z zaburzeniami odżywiania. Mówi, jak czuje się teraz

Wiadomo już, że cykl 30 takich nabożeństw od początku lipca kosztować będzie aż 400 euro.

Chorwacja. Kościół chce poprawić relacje z mediami

W trakcie posiedzenia Episkopatu pojawił się także temat relacji z mediami. Kościelni zwierzchnicy dyskutowali w tej sprawie, a ostatecznie narodził się wniosek, że te relacje "wymagają znacznej poprawy". Takie wieści przekazała chorwacka telewizja.

Dane Eurostatu wskazują na to, że inflacja w Chorwacji aktualnie wynosi blisko 5 proc. w skali roku. Jest jedną z najwyższych w strefie euro.

Wspomniany temat podniesienia cen za msze święte na pewno wzbudzi dużo emocji. W Polsce - przypomnijmy - zasadniczo obowiązują dobrowolne ofiary za wszelkiego rodzaju nabożeństwa i sakramenty. W praktyce jednak zdarza się tak, że księża oczekują konkretnych kwot.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić