Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Jak uzyskać wyższą emeryturę? Ważne informacje dla seniorów

7
Podziel się:

Niskie emerytury to problem sporej części społeczeństwa. Aby seniorzy nie odczuwali wzrostu cen, corocznie dochodzi do waloryzacji wypłacanego im świadczenia. Jednak nie jest to jedyny sposób na to, by podnieść wysokość emerytury. Co można jeszcze zrobić?

Jak uzyskać wyższą emeryturę? Ważne informacje dla seniorów
Jak uzyskać wyższą emeryturę? Ważne informacje dla seniorów (Adobe Stock)

Spora część seniorów skarży się na niskie emerytury, które nie pozwalają im opłacić bieżących rachunków czy zakupić leków. Z myślą o osobach pobierających świadczenia, corocznie przeprowadzana jest waloryzacja, której wysokość obliczana jest na podstawie wysokości inflacji i wzrostu płac. Jednak sposób na podniesienie emerytury jest więcej.

Jak uzyskać wyższą emeryturę? Ważne informacje dla seniorów

W sierpniu 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podjęła temat tzw. emerytur czerwcowych. To problem, o którego występowaniu mówiło się od kilku lat. Dokładnie w roku 2009 wprowadzono dwa rodzaje waloryzacji - kwartalną i roczną.

Przez jedenaście miesięcy fundusze emerytów były podwyższane o wskaźnik roczny i kwartalny, natomiast w czerwcu doszło do jego podwyższenia wyłącznie o wskaźnik roczny. W myśl nowej ustawy, emerytura w czerwcu będzie wyliczana na takich zasadach jak w maju, o ile będzie to korzystniejsze dla osoby pobierającej świadczenie.

Zobacz także: "Ostrożnie z ocenami". Wałęsa wspomina stan wojenny w niemieckiej telewizji

Skąd te zmiany? W ostatnich latach osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały mniejszą kwotę, niż w sytuacji, gdyby wystąpiły o świadczenie w maju albo lipcu.

Nowa ustawa wprowadza zmienione zasady obliczania emerytur na stałe. Dlatego też planujące składanie wniosku o świadczenie w czerwcu, mogą robić to bez żadnych obaw, że zostaną poszkodowane.

Jak jeszcze można podwyższyć świadczenie? Jeśli ktoś korzysta z wcześniejszej emerytury i równocześnie pracuje, musi pilnować limitu, który powoduje zmniejszenie świadczenia. Od 1 grudnia 2021 roku do 28 lutego 2022 roku kwoty powodujące zmniejszenie lub zawieszenie emerytury wynoszą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (3960,20 zł) i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (7354,50 zł).

Jeśli podczas pobytu na emeryturze pracujemy, możemy wystąpić z wnioskiem do ZUS o przeliczenie świadczenia. Wówczas jest on zobowiązany uwzględnić nowe zarobki. Do podwyższenia świadczenia dojdzie, jeśli zarobki otrzymywane w ten sposób są wyższe od wskazanych w pierwotnym wniosku o emeryturę.

Warto też przeliczyć kapitał początkowy. Mowa o wysokości składek, jakie opłacane były do końca roku 1998. Wówczas bowiem doszło do zmiany przepisów i ZUS zaczął zapisywać składki na indywidualnych kontach.

Część seniorów ma problemy nie z własnej winy. W sytuacji, gdy firma została zlikwidowana, a dokumentacja osobowo-płacowa uległa zniszczeniu, nie mogli przedstawić dokumentów o wysokości zarobków w wybranych latach. Jeśli znajdujemy się w tym gronie, to warto pamiętać, że od roku 2009 ZUS może przyjmować dla takich okresów przepisy o płacy minimalnej, zamiast stawki zerowej. Wniosek o przeliczenie emerytury z tego tytułu można złożyć w dowolnym okresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Emeryt
miesiąc temu
Odkąd sąsiedzi wieszają mi przy śmietnikach niezjedzony chleb oraz zostawiają słoiczki z resztkami z obiadu, to po opłaceniu rachunków stać mnie nawet na kupno leków. Ale prądu i gazu zużywam bardzo mało, bo siedzę w zimnym. Niestety, nie wiem co będzie po nowym roku, bo jak opłaty stałe wzrosną to nawet przy bardzo małym zużyciu mediów już chyba finansowo nie podołam.
Czang Kaj Sze...
miesiąc temu
Kraść:))
Emerytka
miesiąc temu
Na starość jestem okradana. Stary spracowany człowiek nie przedstawia dla rządu żadnej wartości,jego emerytura jest dla nich łasym kąskiem. Uczciwość, wieloletnia praca dla dobra i rozwoju kraju nie przedstawia żadnej wartości. Zabiorą jak swoje.
Hmn
2 miesiące temu
Hipokryzja każe im postawić puste naczynia na stole ale gorliwie będą się modlić aby nikt nie przyszedł.
Olo333
2 miesiące temu
A jak będziesz się starał,uczciwie odkładał składki myśląc, że kiedyś na starość będziesz miał godną emeryturę.....to nowy ład PiS skutecznie Ci pomniejszy ta emeryturę. Po prostu trzeba to szczerze powiedzieć zostaniesz okradziony. Tak, pomniejszy uczciwie wypracowana emeryturę.
Dorcia
2 miesiące temu
A jeszcze są emeryci prawie wszystkich już odstrzeli szczepionkami, albo w szpitalach. Zaraz młodzi nie będą zdolni do pracy jak tak dalej będą funkcjonować s, pitale i służba zdrowia.
dorabiająca!!...
2 miesiące temu
Napiszcie lepiej o emerytach dorabiających za granicą do głodowych polskich emerytur!!!! Podwójne podatki? 2XSkładka zdrowotna? Czy to temat tabu? Skarbówki nie chcą informować!!!! A jeszcze jesteśmy w Europie!Mamy prawo do tej wiedzy tajemnej. I z przykładami proszę!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić