Jak założyć mały biznes? Sprawdzone pomysły i rady

2

Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwą sprawą, jednak nie trzeba od razu myśleć o zakładaniu firmy zatrudniającej dziesiątki osób. Małe biznesy to dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie mają wielkiego kapitału, a jedynie pomysł. Często, przynajmniej na początku, może to być praca dodatkowa. Mały biznes to także niewielkie ryzyko, które bardzo często odstrasza od realizacji biznesowych planów. Jakie pomysły na mały biznes warto rozważyć?

Jak założyć mały biznes? Sprawdzone pomysły i rady
Mały biznes może opierać się zarówno na świadczeniu usług, jak i na drobnej produkcji. (Unsplash, Blake Wisz)

Czym jest mały biznes?

Mały biznes, z angielskiego small business, to rodzaj działalności gospodarczej, która nie wymaga dużych nakładów finansowych i zazwyczaj opiera się na świadczeniu usług lub drobnej produkcji. Specyfika takiej działalności polega na tym, że jest tworzona zazwyczaj przez pomysłodawcę i niewielką grupę pracowników. Na początku działalności, w zależności od potrzeb związanych z realizacją biznesu, mała firma często prowadzona jest jedynie przez jedną osobę — właściciela. Dzięki temu ogranicza się ryzyko finansowe, a także minimalizuje nakłady. 

Mały biznes może opierać się zarówno na świadczeniu usług, jak i na produkcji. Nie trzeba od razu inwestować w hale produkcyjne czy magazyny, by tworzyć własne produkty. Powszechne stają się biznesy oparte na ręcznej produkcji. Kosmetyki, zabawki czy ceramika to jedynie przykłady małych biznesów produkcyjnych. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dom kopułowy za 330 tys. zł pod klucz. Właściciel zbudował go sam

Dlaczego warto prowadzić własny mały biznes?

Mały biznes kusi przyszłych przedsiębiorców przede wszystkim niezależnością i możliwością realizacji własnych pomysłów. Niewątpliwym plusem jest to, że przy swojej działalności działa się na własny rachunek. Sukces zależy w dużej mierze od tego, jak sam właściciel poprowadzi interes. Nie trzeba przejmować się przełożonym czy współpracownikami. Dla wielu osób jest to ogromny plus i swoboda. Niejednokrotnie to właśnie złe relacje w pracy zmuszają do zmiany stanowiska. 

Największym plusem w prowadzeniu małego biznesu nie jest jednak to, że nie ma się szefa, a fakt, że mały biznes to doskonała nauka samodzielności i przedsiębiorczości. To także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności organizacyjnych. 

Korzyści płynących z prowadzenie małego biznesu jest wiele. To okazja to zmonetyzowania własnych pasji czy realizacji pomysłów, które od dawna siedziały w głowie. Jeśli dobrze przygotuje się na prowadzenie własnej działalności, można także liczyć na to, że z czasem rozrośnie się i będzie jedynym źródłem utrzymania. Szansa szybkiego wzbogacenia się wpływa na to, że wiele osób decyduje się na finansową niezależność. Jednak pomysł na biznes to nie wszystko. Największą trudnością jest jego realizacja. 

Wyzwania związane z prowadzeniem własnego biznesu

Prowadzenie działalności bardzo często jest przeceniane w myślach, a niedoszacowane w realizacji. Łatwo wpaść w pułapkę, w której zakłada się, że po drodze nie będzie żadnych problemów, a zaraz po uruchomieniu biznesu klienci sami będą dobijać się do drzwi. Niestety, rzeczywistość zazwyczaj rozczarowuje, dlatego przyszły przedsiębiorca musi przygotować się na różne scenariusze.

Najważniejszą kwestią jest opracowanie dobrego biznesplanu. Nawet jeśli chce się poświęcić na mały biznes dodatkowe 3-4 godziny po pracy, trzeba mieć odpowiednio przygotowany plan. Jeśli nie ma się doświadczenia w prowadzeniu biznesu, najlepiej nie od razu rzucać swoją pracę, a na początku sprawdzić, czy własna działalność jest tym, co chce się robić. Na przyszłego właściciela czeka mnóstwo wyzwań. Od tych formalnych związanych z dopełnieniem obowiązków przed ZUS-em czy Urzędem Skarbowym, przez te związane z rachunkowością, po bardziej prozaiczne związane z logistyką i organizacją. 

Pomysły na mały biznes

Warto zastanowić się, jaki mały biznes chciałoby się prowadzić. Najłatwiej znaleźć swoją niszę powiązaną z zainteresowaniami. Jakie pomysły na mały biznes będą miały największe szanse na sukces? Przede wszystkim te, które są oryginalne i oferują nieszablonową usługę lub produkt. Jednym z najprostszych sposobów jest założenie własnego sklepu internetowego. Jeżeli interesuje się daną branżą, można łatwiej zorientować się, jakich produktów czy usług brakuje klientom na rynku. 

Innym pomysłem może być prowadzenie biura rachunkowego, szkoleń czy lekcji. Warto wykorzystać swoją wiedzę, która może okazać się także dobrym biznesem. Można także zająć się rzemiosłem czy rękodzielnictwem. Biżuteria, ceramika, kosmetyki, oryginalne meble czy haftowane ubrania to dobre przykłady małych biznesów

Autor: OSK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić