Komornik chciał zlicytować jej działkę. Bo nazywa się tak samo, jak dłużniczka

16

Ma na imię Małgorzata, tak samo jak zadłużona. Zgadzają się też imiona ich rodziców. To wystarczyło komornikowi, aby wystawił na licytację działkę i las należące do kobiety, o czym "dłużniczka" dowiedziała się z ogłoszenia.

Komornik chciał zlicytować jej działkę. Bo nazywa się tak samo, jak dłużniczka
Komornik pomylił panią Małgorzatę z dłużniczką. Teraz chce zlicytować jej działkę i las (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Komornik pomylił panią Małgorzatę z dłużniczką. Kobieta dowiedziała się o swoim nieszczęściu pod koniec sierpnia, jak odwiedziła urząd - pisze tvn24.pl.

Te same personalia

- Przyszłam do urzędu gminy, żeby złożyć wniosek o zwrot akcyzy paliwowej. Jedna z urzędniczek zapytała, co się stało, bo komornik ogłosił już drugą licytację moich, liczących 3,5 hektara, działek. Kiedy pokazała mi, wiszącą na tablicy ogłoszeń informację, byłam w szoku. Okazało się, że komornik zajął mi dwa pola i las - opowiada serwisowi poszkodowana.

Pierwsza licytacja z kwietnia zakończyła się fiaskiem. Druga natomiast miała odbyć się 10 września.

Jak taka pomyłka jest w ogóle możliwa? Otóż komornika zwiodły te same personalia kobiet i imiona rodziców. Pani Małgorzata, dopóki w lipcu nie wyszła drugi raz za mąż i zmieniła nazwisko, nazywała się dokładnie tak samo, jak zadłużona.

Komornik: mogę tylko przeprosić

Pani Małgorzata natychmiast chciała wyjaśnić sprawę. Kiedy poinformowała komornika o pomyłce, ten odparował, że może jedynie przeprosić i umorzyć postępowanie.

- Jak można tak potraktować człowieka, który nigdy nie miał żadnych długów? Przecież, zanim się komuś zajmie mienie, wszystko powinno być skrupulatnie sprawdzane. Usłyszałam od komornika, że w aktach notarialnych nie było numeru PESEL. Owszem nie było, bo działki przekazali mi rodzice przeszło 29 lat temu. Komornik mógł jednak poprosić starostwo o wgląd do ewidencji gruntów. Tam PESEL jest podany - mówi pani Małgorzata, cytowana przez tvn24.pl.

Dziennikarze ustalili, że biegły sądowy nigdy nie wystąpił do starostwa o udostępnienie numeru PESEL. Komornik przy Sądzie Rejonowym w Puławach Tomasz Piłat powiedział tvn24.pl, że nie było podstaw do przypuszczenia, że w tym przypadku chodzi o dwie inne kobiety. Nadmienić trzeba, że obie panie Małgorzaty się nie znają, a ich los splótł się w wyniku pomyłki komornika.

To kolejna pomyłka komorników

Pomyłki komorników druzgoczące w skutkach nie są niczym nowym. Swego czasu głośno było o sprawie rolnika, któremu odebrano i zlicytowano ciągnik, mimo że nic nikomu nie był winny.

Po siedmiu latach poszkodowany doczekał się sprawiedliwości. Sąd zdecydował, że komornik i asesor muszą zapłacić rolnikowi ponad 46 tys. zł zadośćuczynienia.

Zobacz także: Raty kredytów w górę. RPP podniosła stopy procentowe. Ekspert wylicza kwoty
Autor: KRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić